کسب و کار در مسیر صحیح و اساسی ...

Dropshipping  یک مدل تحقق است که به کارآفرینان اجازه می‌دهد تا مدیریت و ارسال محصولات را به شخص ثالث برون سپاری کنند. این روش تحقق می تواند برای کارآفرینانی که به دنبال کارایی و سربار کم هستند جذاب باشد، اما دارای معاوضه هایی است. یک گزینه انجام سفارش است که به کسب و کارهای الکترونیک اجازه می دهد تا فرآیندهای تهیه، ذخیره و ارسال محصولات را به شخص ثالث معمولاً یک تامین کننده برون سپاری کنند. این مدل تحقق معمولاً برای کارآفرینانی که به دنبال کارایی هستند، جذاب است. اما می‌تواند هزینه‌ای داشته باشد، به‌ویژه وقتی صحبت از تجربه مشتری باشد. این راهنما به چیستی dropshipping می پردازد و چگونگی عملکرد این روش تحقق را بررسی می کند.

مدل کسب و کار dropshipping چیست؟

در مدل کسب و کار dropshipping، محصولات را تبلیغ می‌کنید و یک فروشگاه آنلاین ارائه می‌کنید . وقتی مشتری سفارشی می دهد، سفارش را برای dropshipper ارسال می کنید و به مشتریان اطلاع می دهید که محصولات در راه هستند. مابقی فرآیند تحقق فیزیکی از دست شما خارج است. در برخی از قراردادها، شما همچنین ممکن است خدمات مشتری را انجام دهید، در حالی که سرویس dropshipping کالاهای فیزیکی و انجام را مدیریت می کند .

Dropshipping  چگونه کار می کند؟

تدارکات دقیق dropshipping به ترتیب شما بستگی دارد، اما معمولاً فرآیند از این ترتیب کلی پیروی می کند:

 • فروشنده با dropshipper قرارداد امضا می کند.
 • سفارشات مشتری بصورت آنلاین
 • فروشنده سفارش را دریافت می کند.
 • مشتری تاییدیه سفارش را دریافت می کند.
 • فروشنده سفارش را به dropshipper ارسال می کند.
 • Dropshipper سفارش را ارسال می کند.
 • مشتری محصول خود را دریافت می کند.

Dropshipping ممکن است برای کارآفرینانی که به دنبال فروش محصولات عمومی هستند جذاب باشد، اما می‌تواند فرصت‌های ایجاد یک نام کسب و کار و متمایز کردن محصولات را محدود کند. کسب‌ و کارهایی که از dropshipping استفاده می‌کنند ممکن است بر سر قیمت رقابت کنند که منجر به حاشیه‌های پایین شود.

بیایید برخی از بازیگران کلیدی و نقش‌های آنها را با جزئیات باز کنیم، از فروشنده شروع کنیم. فرآیند dropshipping با شما شروع می شود. به عنوان فروشنده رکورد (SoR)، شما فردی هستید که محصول را به مصرف کننده نهایی می فروشید. شما قیمت را تعیین می کنید، خرید را به عنوان درآمد ثبت می کنید، و مسئولیت مالیات بر فروش یک فروش خاص را بر عهده می گیرید. حتی زمانی که شخص ثالثی اقلام را ذخیره و ارسال می کند، شما فروشنده رکورد هستید زیرا قبل از ارسال به مشتری مالک محصولات هستید.

تولید کنندگان

تولیدکنندگان محصولاتی را برای فروش به عمده فروشان و خرده فروشان تولید می کنند. شما می توانید کالاهایی را از تولیدکنندگان خریداری کنید، اما مقادیر خرید عمده آنها ممکن است به طور بالقوه مانعی برای شروع یا گسترش کسب و کار شما باشد. برخی از تولیدکنندگان ممکن است خدمات dropshipping ارائه دهند.

عمده فروشان

در یک زنجیره تامین محصول معمولی، عمده فروشان از تولیدکنندگان خرید می کنند و با یک نشانه گذاری جزئی به خرده فروشان می فروشند. آنها به عنوان واسطه عمل می کنند. به طور کلی، آنها به مصرف کنندگان نهایی نمی فروشند، اما ممکن است خدمات dropshipping  را به خرده فروشان ارائه دهند. بر اساس مدل کسب ‌و کار و الزامات برآورده‌سازی شما، در میان عوامل دیگر، تعیین کنید کدام ارائه‌دهنده dropshipping می‌تواند برای شما مناسب باشد .

چگونه عمده فروشان و تامین کنندگان را برای کسب و کار خود پیدا کنید

در کسب و کار الکترونیک، مانند زندگی، مزایا و معایبی برای هر رویکرد تحقق وجود دارد. اینکه آیا دستاوردها ارزش رنج را دارند تا حد زیادی به اهداف و موقعیت کاری شما بستگی دارد. در اینجا مزایا و معایب احتمالی وجود دارد که باید هنگام بررسی اینکه آیا dropshipping برای کسب و کار شما مناسب است، در نظر بگیرید.

مزایای احتمالی dropshipping عبارتند از:

 • هزینه ها: از آنجایی که شما محصولات را ذخیره یا ارسال نمی کنید، dropshipping  می تواند هزینه ها را کاهش دهد، مانند نگهداری یک انبار یا ارسال محصولات به مشتریان.
 • هزینه های شروع: کارآفرینانی که به دنبال راه اندازی یک کسب و کار با حداقل سرمایه گذاری هستند ممکن است به dropshipping روی بیاورند زیرا برای پردازش سفارشات نیازی به سرمایه گذاری در امکانات یا منابع ندارند.
 • کاهش ریسک: از آنجایی که مجبور نیستید برای موجودی پول پرداخت کنید، خطر از دست دادن پول به دلیل گم شدن کالا یا سفارش بیش از حد محصولات، کمتر است.
 • فروش چند کاناله: می‌توانید از dropshipping برای کسب‌وکارتان استفاده کنید و در حین فروش در دامنه خود، از طریق فروشگاهی مانند آمازون یا کانال‌های رسانه‌های اجتماعی یا همه موارد فوق.
 • مکان عملیاتی: Dropshipping به شما امکان می دهد بدون توجه به مکان عملیاتی خود، سفارشات را انجام دهید، و امکان کار از هر کجا را فراهم می کند.
 • مقیاس پذیری: استفاده از تامین کنندگان می تواند پذیرش سفارش های بیشتر را بدون افزایش موجودی ذخیره، بسته بندی و ارسال شما امکان پذیر کند.
 • تنوع گسترده محصولات: بسته به توافق شما، ممکن است نیازی به پیش خرید موجودی نباشد، بنابراین می توانید طیف گسترده ای از اقلام را بفروشید و پتانسیل درآمد خود را افزایش دهید.
 • انعطاف پذیری: مطمئن نیستید چه کالاهایی را بفروشید؟ Dropshipping به شما این امکان را می دهد که کالاهای مختلف را آزمایش کنید تا ببینید چه چیزی بهترین فروش را دارد ، بدون اینکه نگران از دست دادن سرمایه خود باشید.

محدودیت های بالقوه برای dropshipping عبارتند از:

 • کیفیت محصول: Dropshipping مشارکت شما را در فرآیند انجام سفارش کاهش می دهد و توانایی شما برای نظارت و تضمین کیفیت محصول را کاهش می دهد.
 • نام کسب و کار: از آنجایی که محصولاتی که می فروشید ممکن است منحصر به فرد یا قابل تمایز با عرضه های مشابه دیگر فروشندگان نباشند، ممکن است در تمایز پیشنهاد خود با مشکل مواجه شوید.
 • حاشیه سود: تفاوت های اندک در محصولات به این معنی است که کسب و کار شما ممکن است در قیمت رقابت شدیدتری داشته باشد. فروش با قیمت های پایین می تواند حاشیه سود شما را از بین ببرد.
 • جدول زمانی انجام: هنگامی که یک سرویس dropshipping فرآیند تکمیل را انجام می دهد، شما کنترلی بر انتخاب سفارش، بسته بندی و ارسال ندارید.
 • مدیریت موجودی: به‌روزرسانی‌های لحظه‌ای در مورد آنچه در انبار موجود است ممکن است امکان پذیر نباشد. اگر مشتری فقط برای یافتن موجودی کالا سفارش دهد، این تجربه ضعیف می‌تواند سفارش‌های آینده را منصرف کند و به برند شما آسیب برساند.
 • محدوده پیشنهادات: از آنجایی که شما انجام سفارش را انجام نمی دهید، ممکن است در پیشنهادات و تبلیغات ویژه ای که می توانید اجرا کنید، مانند بسته بندی یا ارسال رایگان، محدود باشید.
 • خطاهای تامین کننده: dropshippers با کیفیت پایین ممکن است هنگام انجام سفارشات مشتری اشتباه کنند. این می تواند منجر به خرابی سفارشات، بسته بندی ارزان قیمت و گم شدن اقلام شود.
 • خدمات مشتری پیچیده: با dropshipping، شما همچنان مسئول شهرت خود و راضی نگه داشتن مشتریان هستید. اگر مشکلی در فرآیند تکمیل پیش رود، مدیریت پشتیبانی مشتری ممکن است به عهده شما باشد.

آیا دراپ شیپینگ برای شما مناسب است؟

بستگی به کسب و کار شما دارد. در اینجا چند سوال وجود دارد که باید از خود بپرسید اگر در حال بررسی dropshipping هستید.

چگونه می خواهید برند خود را بسازید؟

نام کسب و کار شما ظاهر و احساس جنبه های مواجهه با مشتری در کسب و کار شما است. ایجاد یک برند به یاد ماندنی می تواند به افزایش وفاداری مشتری کمک کند. در حالی که ممکن است بتوانید یک تجربه آنلاین ایجاد کنید، dropshipping کنترل کمتری بر کیفیت محصول، تجربه تحویل و زیبایی بسته نهایی به شما می دهد. اگر محصولات و بسته بندی کمتر از انتظارات باشد، مشتری ممکن است تصمیم بگیرد که دیگر از برند شما خرید نکند. تامین کنندگان Dropshipping اغلب فضای کمی برای سفارشی سازی محصول ارائه می دهند. این محدودیت ممکن است جدا کردن برند شما از رقبا را دشوار کند.

چقدر می خواهید روی کیفیت محصول کنترل داشته باشید؟

کیفیت محصول می تواند تأثیر زیادی بر سایر جنبه های کسب و کار شما مانند جذب مشتری، وفاداری به برند و بازده داشته باشد. در حالی که ممکن است بتوانید کیفیت محصولات را در شروع رابطه dropshipping خود بررسی کنید، احتمالاً کنترل محدودی بر کیفیت اقلامی که به طور مداوم می فروشید خواهید داشت. اگر محصولات نتوانند انتظارات مشتری را برآورده کنند، کسب و کار شما ممکن است نظرات منفی مشتریان را دریافت کند.

چقدر سریع می خواهید محصولات را ارسال کنید؟

مشتریان کسب و کار الکترونیک معمولا انتظار ارسال سریع را دارند. در یک نظرسنجی اخیر، نزدیک به ۸۴ درصد از افراد مورد بررسی، تحویل را به عنوان بخش مهمی از تجربه خرید آنلاین خود می‌دانستند. زمان حمل و نقل طولانی می تواند بر کسب و کار شما تأثیر منفی بگذارد. هنگام کار با یک تامین کننده dropshipping، هزینه های حمل و نقل استاندارد و چارچوب های زمانی تحویل آن را بررسی کنید.

به چه میزان سرمایه دسترسی دارید؟

در برخی موارد، مدل کسب و کار dropshipping به شما این امکان را می دهد که خرید محصول را تا زمانی که مشتریان واقعاً سفارش دهند متوقف کنید. این می تواند دراپ شیپینگ را برای کارآفرینانی که می خواهند یک کسب و کار را با سرمایه گذاری محدود موجودی راه اندازی کنند جذاب کند. برخی از جایگزین‌ها مانند اجرای شخص ثالث نیز به شما این امکان را می‌دهند که کسب‌وکار خود را با سرمایه کمتری در مقایسه با منبع‌یابی، ذخیره‌سازی و ارسال محصولات به تنهایی راه‌اندازی و اجرا کنید.

حاشیه سود هدف شما چقدر است؟

در مقایسه با سایر مدل‌های کسب ‌و کار، مانند داشتن یک فروشگاه خرده‌فروشی یا ساخت مرکز انجام سفارش خود، دراپ شیپینگ مانع ورود کمتری دارد. متأسفانه، این می تواند به معنای رقابت بیشتر برای کسب و کار شما باشد. فروشندگان Dropshipping معمولاً می توانند محصولات را با قیمت های پایین ارائه دهند زیرا آنها سرمایه گذاری بسیار کمی انجام داده اند. اگر از dropshipping برای کسب و کار خود استفاده می کنید، ممکن است حاشیه سود کمی کسب کنید.

اگر کسب و کار خود را در جایگاهی خارج از هر زمینه رقابتی قرار دهید، ممکن است بتوانید بر برخی از این مشکلات غلبه کنید. از طریق تحقیقات بازار، شبکه سازی و فروش، جایگاه های بالقوه سودآور یا کمتر رقابتی را پیدا کنید. یا روی متمایز کردن برند خود سرمایه گذاری کنید.

آیا آماده رسیدگی به مسائل عرضه و موجودی هستید؟

اگر استفاده از dropshipping را انتخاب کنید، ممکن است کنترل کمی بر زنجیره تامین داشته باشید. تاخیر در تولید ممکن است تعیین کند که dropshipper شما چه تعداد سفارش می تواند انجام دهد. امیدواریم مشتریان خود را ناامید کنید و به آنها اطلاع دهید که کالای موجود نیست، یک استثنا است و نه یک قاعده. منبع یابی محصولات از طریق چندین سرویس dropshipping یکی از راه های جلوگیری از کم شدن موجودی محصول است. هنگامی که یک تامین کننده از یک محصول مورد نیاز خارج می شود، می توانید به دیگری اعتماد کنید. با این حال، کار با چندین تامین کننده پیچیدگی را به تدارکات و تحقق می بخشد، که ممکن است هدف یک استراتژی dropshipping را شکست دهد.

بازپرداخت، بازپرداخت و تعویض را چگونه انجام خواهید داد؟

بازده بخشی اجتناب ناپذیر از کسب و کارالکترونیک است . گاهی اوقات فرآیند بازگشت می تواند به سادگی تماس مشتری با شما در مورد کالایی باشد که می خواهد برگرداند. مشتری محصول را پس می‌فرستد، سپس شما مبلغی را به مشتری بازپرداخت می‌کنید و با تامین‌کننده dropshipping تماس می‌گیرید تا به شما اعتبار یا بازپرداخت کند. اما این همیشه صدق نمیکند. برای فرآیندهای پیچیده تر بازگشت و جایگزینی آماده باشید. قبل از ایجاد خط مشی بازپرداخت و بازپرداخت، وقت بگذارید و بدانید که چگونه یک سرویس dropshipping  با عودت برخورد می کند.

چگونه در سال ۲۰۲۳ یک کسب و کار dropshipping ایجاد کنیم

آیا کسب و کار اینترنتی دیگری دارید؟ راه اندازی یک کسب و کار dropshipping ممکن است شباهت هایی با تجربه شما داشته باشد. در اینجا برخی از توصیه ها و اقداماتی که باید انجام دهید وجود دارد:

 • یک مکان خاص را انتخاب کنید: اگرچه می توانید طیف وسیعی از محصولات را بفروشید، اما انتخاب یک منطقه تخصصی را در نظر بگیرید که در آن بتوانید برند خود را ایجاد کنید . این همچنین می تواند به شما کمک کند تا شما را از رقبا متمایز کنید و مخاطبی را که می خواهید بازاریابی کنید را مشخص کنید.
 • انجام تحقیقات رقیب: قبل از تصمیم گیری در مورد جایگاه، رقابت را بررسی کنید. آیا تعداد زیادی کسب و کار وجود دارد که در همان جایگاه فروش می کنند؟ این می تواند نشان دهد که بازار اشباع شده است و ممکن است نفوذ به آن دشوار باشد. آیا برندهای بزرگ برای مشتریان یکسان رقابت می کنند؟ اگر چنین است، پس بهتر است به عنوان یک نام تجاری جدید، جایگاه متفاوتی را دنبال کنید.
 • یک dropshipper با کیفیت پیدا کنید: یک dropshipper با شهرت زیادی برای تحویل دقیق و به موقع و همچنین محصولات با کیفیت انتخاب کنید.
 • یک فروشگاه آنلاین ایجاد کنید: برند خود را به صورت آنلاین با ویترین فروشگاه کسب و کار الکترونیک معرفی کنید . یک فروشگاه آنلاین می تواند مقصدی برند برای مشتریان باشد تا در مورد کسب و کار شما و محصولاتی که ارائه می دهید مطلع شوند.
 • تشویق فروش با بازاریابی: از ترکیبی از تبلیغات پولی در موتورهای جستجو و رسانه های اجتماعی برای جلب توجه و هدایت ترافیک به سمت محصولات استفاده کنید. اگر در فروشگاه آنلاینی مانند آمازون می فروشید، می توانید از تبلیغات برای رتبه بندی در نتایج جستجو استفاده کنید.
 • تجزیه و تحلیل و بهینه سازی لیست ها: آمازون یک داشبورد تجزیه و تحلیل برند را برای پیگیری معیارهای فروشگاه ارائه می دهد. این داده ها را رصد کنید تا روندهای فروش را زیر نظر داشته باشید، بیاموزید که مشتریان چگونه محصولاتی را که شما ارائه می دهید پیدا می کنند، و در مورد اینکه چرا اقلام خاصی را می خرند، بینشی دریافت کنید. از این دانش برای بهبود کاتالوگ خود با افزودن محصولات پرتقاضا استفاده کنید. همچنین می توانید لیست ها را برای افزایش رتبه خود در نتایج جستجو بهینه کنید .

جمع بندی

در پایان روز، فقط شما می توانید تصمیم بگیرید که آیا dropshipping برای کسب و کار شما مناسب است یا خیر. در حالی که ممکن است عدم رسیدگی به محصولات فیزیکی، پرداخت هزینه برای فضای انبار، ارسال سفارشات یا مدیریت سطح انبار جذاب باشد، اما اشکالاتی نیز وجود دارد. گزینه ها و اهداف خود را بسنجید تا استراتژی فروش و تحقق آنلاین مناسب را برای کمک به رشد کسب و کار الکترونیک خود بیابید.

انتهای مطلب/ منبع