از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸، اکثر مشاغل کوچک و افرادی که به دنبال راه اندازی استارت آپ خود هستند، گزینه های محدودی برای تامین بودجه داشته اند. آنچه زمانی به عنوان لنگر اقتصادی ایالات متحده در نظر گرفته می شد، اکنون کسب و کارهای کوچک کمتر از ۵۰ درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهند. در مقابل، سرمایه‌گذاری‌های کسب و کار از زمان همه‌گیری تنها رشد اندکی داشته است.

روش‌های سنتی تأمین مالی مانند برنامه‌های وام کسب ‌و کارهای کوچک، فرصت‌های سرمایه‌گذاری  خطرپذیر و کمک‌های مالی دولتی یا خصوصی هنوز گزینه‌های امیدوارکننده‌ای هستند. با این حال در اقتصاد کنونی، تامین مالی شرکت از سوی سرمایه گذاران و بانک ها به طور فزاینده ای دشوار است. این به ویژه شامل کسانی می شود که صرفاً به دنبال فرصت های سرمایه گذاری سودآور و پایدار هستند. در نتیجه، برخی از کارآفرینان و مشاغل کوچک ممکن است برای استفاده از منابع مالی جایگزین برای رشد مناسب تر باشند. یعنی حداقل در زمانی که استقراض کسب ‌و کارهای کوچک از تأثیر سال‌های گذشته بهبود می‌یابد.

زمانی که روش‌های سنتی تأمین مالی از قبل دستیابی به آن را دلسرد می‌کنند، از کجا می‌توانید جستجوی خود را برای فرصت‌های جایگزین تأمین مالی کسب ‌و کارهای کوچک آغاز کنید؟ در اینجا، چهار دلیل قانع‌کننده را ارائه می‌کنیم که چرا در نظر گرفتن منابع مالی جایگزین برای مشاغل کوچک در چشم‌انداز پویای امروزی ضروری است. به دلیل افزایش غیرقابل پیش بینی بودن بازار و نوسان ترجیحات سرمایه گذاران، کسب و کارهای کوچک و استارت آپ ها اغلب با منابع محدود باید خود را تطبیق دهند. آنها می توانند این کار را با در نظر گرفتن روش های تامین مالی جایگزین برای رشد و در عین حال انعطاف پذیری در مواجهه با عدم قطعیت های اقتصادی انجام دهند.

۱. اقتصاد جهانی هنوز در حال بهبود است

با وجود چالش‌های اقتصادی دهه گذشته و تأثیر همه‌گیری، مشاغل کوچک بهبود قابل توجهی را تجربه کرده‌اند. با این حال، بر اساس گزارش چشم انداز اقتصاد جهانی صندوق بین المللی پول برای آوریل ۲۰۲۳، انتظار می رود اقتصاد جهان حداقل تا پنج سال آینده کند باقی بماند.

برای ایجاد بهبود و رشد اقتصادی قوی در دهه آینده، ما باید همچنان شاهد ایجاد محیط و ساختاری از سوی دولت خود باشیم که به کسب و کارها در هر اندازه امکان شکوفایی می دهد. در مقیاس ملی، این به معنای هدایت سرمایه گذاری ها به سمت تزریق مستقیم سرمایه و افزایش فعالیت از طریق ساختارهای مشارکت دولتی و خصوصی است. با این حال، برای مشاغل کوچک، این ممکن است کمتر امیدوار کننده باشد.

با چنین رشد میان‌مدتی که انتظار می‌رود، کارآفرینان استارت‌آپ، کسب‌وکارهای کوچک و آن‌هایی که بر حفظ امور مالی شخصی و صندوق‌های بازنشستگی خود متمرکز هستند، باید فرصت‌های مالی غیرسنتی را باز کنند. به عنوان مثال، موری نیولندز، کارآفرین و مشاور سرمایه گذاری برای صندوق شبکه اشیا، خاطرنشان می کند که برای دریافت بودجه برای کسب و کار کوچک خود ، باید در مورد این واقعیت که روش های سنتی تامین مالی در حال از بین رفتن هستند، واقع بین باشید. درعوض، کارآفرینان باید هنگام جستجوی حمایت سرمایه خلاق تر و انعطاف پذیرتر شوند.

۲. چشم انداز تامین مالی تغییر کرده است

در چند سال گذشته، تامین مالی سنتی برای کسب و کارهای کوچک در چشم انداز اقتصادی که به سرعت در حال تغییر است، به طور فزاینده ای چالش برانگیز شده است. بر اساس شاخص سه ماهه دوم کسب و کار کوچک، کسب و کارهای کوچک باید به طور مستمر خود را با تأثیر گزینه های اعتباری محدودتر و نرخ های بهره بالاتر در مقایسه با رقبای کسب و کار بزرگتر سازگار کنند. نرخ های بهره بالا توانایی ۵۰ درصد از کسب و کارهای کوچک را برای گسترش فعالیت های خود به تاخیر انداخته است و در تمام این مدت، دیگران وام های بیشتری برای پوشش هزینه های اضافی دریافت کرده اند.

در نتیجه، بسیاری از کسب ‌و کارها به گزینه‌های تأمین مالی جایگزین مانند وام‌دهی، تأمین مالی جمعی، تأمین مالی شخصی و پیش‌فروش محصول روی می‌آورند. در بسیاری از موارد، این می تواند یک گزینه قابل اجرا باشد، اما بدون خطر نیست. آمار شکست کسب‌وکارهای کوچک در پنج سال اول فعالیت، تصویری بد از چالش‌های کارآفرینان در شرایط اقتصادی کنونی را ترسیم می‌کند.

۳. اعتبار کسب و کار کوچک پایین باقی می ماند

برای کسب و کارها یا افراد با سابقه اعتباری ضعیف غیرعادی نیست که در تأمین وام و سایر گزینه های اعتباری مشکل داشته باشند. اما در زمان آشفتگی اقتصادی، خط پایان ایجاد شده توسط بانک ها و سایر وام دهندگان برای استارت آپ ها و کسب و کارهای کوچک دشوارتر می شود.

به گفته Bankrate ، این امر به ویژه برای شرکت‌هایی که در صنایع خاصی فعالیت می‌کنند و آن‌هایی که وثیقه کسب و کار یا بدهی زیادی ندارند، صادق است. حتی کسب‌وکارهایی که امتیاز اعتباری پایین اما تا حدودی قابل قبولی دارند، ممکن است در تامین منابع مالی از وام‌دهنده مشکل داشته باشند. این ممکن است اتفاق بیفتد اگر آنها برای نوع یا مقدار نامناسبی از بودجه درخواست دهند یا هنوز یک طرح کسب و کار مناسب ایجاد نکرده باشند.

برخی هستند که نمی توانند خط اعتباری، وام یا کارت اعتباری را به عنوان صاحب یک کسب و کار کوچک دریافت کنند یا فقط نرخ های بهره بالا به آنها پیشنهاد می شود. در مواردی از این قبیل، منابع مالی جایگزین می تواند منبع دیگری برای تامین مالی استارتاپی باشد که به دست آوردن آن آسان تر است. کارآفرینانی که به منابع مالی سنتی دسترسی ندارند می توانند به سرمایه گذارانی مراجعه کنند که به متقاضیان کمک می کنند تا امتیازات اعتباری خود را بهبود بخشند. سپس، آنها می توانند بعداً برای فرصت های مالی متعارف درخواست دهند.

۴. فناوری های دیجیتال بر بازار تأثیر می گذارند

کسب ‌و کارها تحت تأثیر محیط اقتصادی و تغییرات مرتبط با نرخ اعتبار فعلی هستند. در عین حال، فناوری های دیجیتال نیز به طور قابل توجهی بر بازار کسب و کار فعلی تأثیر گذاشته است. همانطور که توسط فوربس به رسمیت شناخته شده است ، بازار وام کسب و کار تا حد زیادی به پلت فرم های دیجیتال در هر صنعت تغییر کرده است. در نتیجه، کارآفرینان می توانند درخواست های وام و اسناد پشتیبانی را در حوزه مجازی با دسترسی و کارایی بیشتر ارائه دهند. این همچنین پایه ای برای ارتباطات بهتر وام گیرنده و وام دهنده گذاشته است. در نتیجه، این روند کلی را ساده کرده و تجربه وام گیرنده را تقویت کرده است.

علاوه بر این، یکپارچه سازی اتوماسیون و دیجیتالی کردن هزینه های عملیاتی را برای وام دهندگان مالی کاهش داده و داده های اضافی را برای کسب و کارهای کوچک فراهم کرده است. گزارش اخیر بانک جهانی نشان داد که «استفاده از منابع داده جایگزین و تجزیه و تحلیل کلان داده، منابع اطلاعاتی بیشتری را برای فرآیند ارزیابی ریسک اعتباری فراهم می‌کند و به شرکت‌های کوچک و متوسطی که زمانی قادر به کسب منابع مالی نبودند، اجازه می‌دهد دسترسی داشته باشند.»

تامین مالی جایگزین گزینه های بیشتری را به کسب و کارها می دهد

به دلیل افزایش نوسانات بازار و تغییر ترجیحات سرمایه‌گذاران، کسب‌ و کارهای کوچک و استارت‌آپ‌های با منابع محدود باید خود را تطبیق دهند. آنها همچنین باید رویکردهای تامین مالی جایگزین را در نظر بگیرند تا در مواجهه با ابهامات اقتصادی رشد کنند و انعطاف پذیر باقی بمانند. این می تواند شامل یافتن یک گزینه تامین مالی جایگزین باشد که طیف گسترده ای از مزایای را ارائه می دهد.

مزایا باید شامل شرایط اعتباری ساده‌تر، حداقل الزامات وثیقه، شرایط بازپرداخت انعطاف‌پذیر، وجوه بدون تضمین و دسترسی زودهنگام به سرمایه باشد. برای بسیاری از  SMEها و استارت آپ ها در اقتصاد کنونی، فرصت های جدیدی با فناوری های دیجیتال وجود دارد. در عین حال، دیگران به دنبال ایجاد رشد پایدار با ایجاد کانال‌های مالکیتی و به حداکثر رساندن سود کوتاه‌مدت تا بلندمدت هستند.

این گزینه های تامین مالی جایگزین انعطاف پذیر و پایدار به صاحبان کسب و کار اجازه می دهد تا شاهد رشد باشند. علاوه بر این، این گزینه ها حتی در یک چشم انداز اقتصادی نامشخص و به شدت رقابتی امکان پذیر است. حتی در این صورت، رهبران کسب و کار باید به خاطر داشته باشند که موفقیت صرفاً به میزان سرمایه در دسترس نیست. این همچنین در مورد طرز فکر مثبتی است که روی سکو آورده شده است و توانایی ذاتی آنها برای حفظ خود در زمان های غیر قابل اعتماد.

انتهای مطلب/ منبع