مشاوره فروش به معنی تبیین و تدوین استراتژی های فروش و بازاریابی، مهندسی فروش، عارضه یابی فرآیند فروش، قیمت گذاری، تعیین اهداف و استراتژی ها، کشف بازارهای جدید، بررسی وضعیت رقبا، تدوین نقشه راه تیم فروش، آموزش تیکنیک های حرفه ای فروش، ارتباط موثر با مشتریان و ایجاد مشتریان وفادار و … است. کسب و کارهایی که در بخش فروش خود دچار بحران شده اند با بهره گیری از خدمات مشاوره فروش می توانند تاکتیک ها و استراتژی های مناسبی را در برخورد با بازار و مشتریان اتخاذ کنند. در اینجا ده نکته وجود دارد که در کسب و کار مشاوره بسیار ارزشمند است.

۱.به طور مرتب با مشتریان خود تماس بگیرید

تماس با مشتریان فعلی و پرسیدن وضعیت آنها  کار ساده ای است. فقط زمانی که کارهای عقب افتاده شما کم می شود با آنها تماس نگیرید، این کار را به طور منظم انجام دهید. تماس شما می تواند مشتری را فعال کند تا در مورد نیاز یا مشکلی فکر کند که شما می توانید راه حلی برای آن ارائه دهید.

۲. ایجاد اعتماد با بیش از یک نفر در سازمان مشتری

امروزه افراد به سرعت از یک موقعیت به موقعیت دیگر نقل مکان می کنند. شخصی که شما را انتخاب کرده، ممکن است سال آینده در سازمان مشتری نباشد. دایره افرادی را که شما را می شناسند و به شما اعتماد دارند گسترش دهید و در سال های آینده شانس بیشتری برای خدمت به مشتری خواهید داشت.

۳. در ابتدا چیزی کوچک بفروشید

هرچه خدمات حرفه ای پیچیده تر باشد، مشتری به زمان بیشتری برای تصمیم گیری در مورد پذیرش آن نیاز دارد. با فروش چیزی کوچک و آسان برای خرید، قبل از فروش چیزی گسترده تر، فرآیند اعتمادسازی را آغاز می کنید. با این حال، مهم است که حتی برای خدمات کوچک هزینه کنید. در غیر این صورت مشتری آن را بازاریابی می بیند و برای آن ارزش کمتری قائل است.

۴. به دنبال اختلال باشید

همه انواع اختلالات در سازمان های مشتریان فرصت هستند. تغییرات در تیم مدیریت، از دست دادن کسب و کار در برخی زمینه ها، ظهور یک رقیب جدید و غیره همه نمونه هایی از موقعیت هایی هستند که مشتریان به کمک نیاز دارند.

۵. ذهن تازه‌ای از صنایع دیگر را درگیر کنید

مشاورانی که در یک صنعت خاص تخصص دارند، در خطر تنگ نظر شدن هستند. بیرون بروید و با افراد مبتکر سایر صنایع معاشرت کنید. خدمات جدید و فراگیر را ارائه دهید که از رقبای سنتی شما متمایز است.

۶. زیاد بخوانید و ایده هایی برای کسب و کار خود انتخاب کنید

کتاب های کسب و کار خوب و مطالعات تحقیقاتی زیادی وجود دارد که می توانید از آنها به عنوان الهام بخش ایده های خدماتی جدید استفاده کنید. منابع معتبر می توانند ادعای ارزش و مزایایی که خدمات شما می تواند ارائه دهد را تأیید کنند.

۷. انجام و انتشار نظرسنجی در مورد موضوعات فعلی

ایجاد یک نظرسنجی آنلاین بسیار آسان است. از مشتریان یا لیست ایمیل خود در مورد چیزی که امروز جالب است یا در آینده نزدیک جالب خواهد بود، بپرسید. می توانید در مورد مطالعه خود به رسانه ها اطلاع دهید و مصاحبه یا مقاله ای را که توسط یک روزنامه نگار نوشته شده است دریافت کنید. علاوه بر این، می توانید مطالعه را به لیست ایمیل خود ارسال کنید، آن را در وب سایت خود ارسال کنید و از آن در بازاریابی خود استفاده کنید.

۸. خدمات خود را تولید کنید

تولید خدمات به معنای سیستماتیک کردن فرآیندهای بازاریابی و خدمات شما است. یک فرآیند سیستماتیک قابل تکرار است و هر بار کارآمدتر می شود. برقراری ارتباط و فروش یک سرویس تولید شده آسان تر است زیرا مشتری تصویر مشخصی از مزایا و نتایجی که شما می توانید ایجاد کنید به دست می آورد.

۹. ابتدا آموزش دهید

گاهی اوقات مشتری شما اعتماد به نفس لازم برای استفاده از خدمات شما را ندارد. آنها احساس می کنند که بینش یا دانشی برای قضاوت در مورد اینکه آیا آنچه شما پیشنهاد می کنید چیزی است که برای کسب و کار آنها ارزشمند است یا خیر ندارند. چرا ابتدا آنها را آموزش نمی دهید؟ یک روز آموزشی ویژه مشتری ارائه دهید که به آنها در مورد موضوع آموزش می دهد و به آنها نشان می دهد که چگونه از یک راه حل جدید سود می برند. پس از آن، آنها برای تصمیم گیری بسیار مجهزتر خواهند بود.

۱۰. آغازگر فعال باشید

سعی کنید نیازهای در حال ظهور را قبل از مشتریان یا رقبای خود آشکار کنید. شواهدی از نیاز و اینکه چگونه یک راه حل به مشتری شما سود می رساند جمع آوری کنید. سریع راه حلی ایجاد کنید که بتوانید آن را به اولین مشتریان مشتاق بازاریابی و فروش کنید.

انتهای مطلب/ منبع