جواهرات هزاران سال است که همراه بشر بوده است. شاید مشخص نباشد که چه چیزی اجداد ما را وادار به اختراع جواهرات کرده است، اما این جذابیت تا به امروز ادامه دارد. استفاده از جواهرات از فرهنگ ها و سنت ها تقریباً در همه جا مرسوم است. عمده فروش جواهرات به عنوان یک محصول تزئینی انجام می شود. برای برخی، جواهرات بازتابی از ثروت، شرافت، اهمیت و جایگاه فرد در جامعه است. در بسیاری از فرهنگ ها و نظام های اعتقادی، مردم برای قدرت شفابخشی خود از فلزات و سنگ های گرانبها به شکل جواهرات استفاده می کنند.

جواهرات همچنین به عنوان یک شکل غیرمستقیم سرمایه گذاری استفاده می شود زیرا فلزات گرانبها مانند طلا ارزش بالایی دارند و قیمت آنها فقط با گذشت زمان افزایش می یابد. محصولات جواهرات نیز از نسلی به نسل دیگر با تغییراتی برای نشان دادن روندهای تزیینی و مد جاری منتقل می شوند. به این ترتیب آن نیز نشان دهنده پیوندهای اجدادی است. تا زمانی که شخصاً از خریدار نپرسید، دشوار است که دلیلی را بر دیگری برای نسبت دادن شیفتگی ما به جواهرات بگذاریم. اگر در تجارت جواهرات هستید، باید ماهیت انگیزه و روحیه پشت رفتار خرید را درک کنید. این دلایل می توانند بسیار ظریف باشند و از مکانی به مکان دیگر متفاوت باشند. به عنوان مثال، بزرگترین بازارهای مصرفی طلا عبارتند از: چین، هند، ایالات متحده، امارات و ایران. اما منطق خرید و ارزش های مرتبط در هر یک از این کشورها به شدت با یکدیگر متفاوت است.

شما باید ماهیت انگیزه و روحیه پشت رفتار خرید را درک کنید. این دلایل می توانند بسیار ظریف باشند و از مکانی به مکان دیگر متفاوت باشند. به عنوان مثال، بزرگترین بازارهای مصرفی طلا عبارتند از: چین، هند، ایالات متحده، امارات و ایران. اما منطق خرید و ارزش های مرتبط در هر یک از این کشورها به شدت با یکدیگر متفاوت است. شما باید ماهیت انگیزه و روحیه پشت رفتار خرید را درک کنید. این دلایل می توانند بسیار ظریف باشند و از مکانی به مکان دیگر متفاوت باشند. به عنوان مثال، بزرگترین بازارهای مصرفی طلا عبارتند از: چین، هند، ایالات متحده، امارات و ایران. اما منطق خرید و ارزش های مرتبط در هر یک از این کشورها به شدت با یکدیگر متفاوت است.

جواهرات دقیقا چیست؟

جواهرات به محصولات زیور آلات ساخته شده از فلزات و سنگ های قیمتی اطلاق می شود. محصولات جواهرات بیشتر به شکل گوشواره، گردنبند، انگشتر، دستبند، النگو، خلخال و غیره استفاده می شود. فلزات کلیدی مورد استفاده در جواهرات طلا، پلاتین، پالادیوم، نقره استرلینگ، تیتانیوم، تنگستن و فولاد ضد زنگ می باشد. . و سنگ های قیمتی که اغلب همراه جواهرات هستند عبارتند از الماس، زمرد، یاقوت، یاقوت کبود، آکوامارین، عقیق، تانزانیت، رز کوارتز و غیره. چند نوع جواهرات محبوب عبارتند از:

  • جواهرات عتیقه
  • جواهرات معبد
  • جواهرات مهره ای
  • جواهرات عروس
  • جواهرات مد
  • جواهرات زیبا
  • و دیگران…..

چشم انداز کسب و کار جواهرات

با توجه به محبوبیت و تقاضای بالا برای انواع و اندازه های محصولات جواهرات در هر منطقه بازار آینده، جواهرات را به یک فرصت تجاری جذاب تبدیل می کند. از همه گروه‌های درآمدی، از نظر کمیت، کمتر یا بیشتر، برای استفاده مکرر یا برای مناسبت‌های خاص، تقریباً همه افراد هر چند وقت یک‌بار برای خود یا برای هدیه دادن به دیگران جواهرات می‌خرند.

 در اینجا، در مورد روحیه و دلایل خرید صحبت نمی کنیم، بلکه این واقعیت است که خرید به طور قطعی انجام می شود. درست مانند هر محصول دیگری، جواهرات نیز در اشکال و قیمت‌های مختلفی عرضه می‌شوند. برای مناسبت های خاص مانند مراسم ازدواج یا نوزاد، فلزات نفیس مانند طلا، الماس یا نقره ترجیح داده می شوند. برای اهداف معمولی یا غیر رسمی، جواهرات مد وارد عمل می شوند. بنابراین، تقاضای بازار برای محصولات جواهرات ثابت باقی می ماند.

مشکلات در صنعت جواهرات از دیدگاه کسب و کار

همگام شدن با مد

محصولات جواهرات بیشتر برای استفاده در اهداف زینتی خریداری می شوند. این باعث می شود که آن را در معرض گرایش هایی مانند پوشیدن مد قرار دهد. اگرچه عناصر تشکیل دهنده مانند سنگ ها و فلزات باید استانداردهای کیفی تعیین شده را رعایت کنند، اما جزء بیرونی یعنی طراحی جواهرات نقش مهم بعدی را ایفا می کند. چالش برندهای جواهرات، همگامی با روندها است. پیش بینی این روندها کار آسانی نیست. معمولا جواهرات فروشی ها می بینند که مشتریان در حال خروج از خانه هستند زیرا دقیقاً آنچه را که به دنبال آن بودند انجام نداده اند. ثانیاً، زمان و مهارت و تغییراتی در فرآیند ریخته گری برای مفهوم سازی یا ترکیب یک طرح جدید و آوردن آن به فروشگاه نیاز دارد.

جذب مشتری

مشکل جذب مشتری با جواهرات خوب یا هر جواهرات مناسب دیگری حادتر است. این خریدها بیشتر بر اساس مناسبت های شخصی انجام می شود. فلزات گرانبها مانند طلا یا الماس در خالص ترین و اصیل ترین شکل هایشان برای هدیه دادن معمولی یا استفاده معمولی در نظر گرفته نشده اند. چنین موقعیت هایی برای یک فرد نادر است. بنابراین، در یک بازار معین، با پایگاه مشتری محدود، خریدها تمایل دارند تا یک فعالیت یکبار مصرف برای یک دوره طولانی مدت باشند. این مشکل بیشتر با رقابت تشدید می شود که بر سایر اشکال تجارت جواهرات نیز تأثیر می گذارد.

یکی دیگر از موانع در جذب مشتری، جمع آوری محصول است. پیش بینی دقیق انتظارات طراحی هر مشتری برای فروشگاه های جواهرات دشوار است. آنها می توانند نمونه های اولیه استاندارد خاصی را که همیشه مورد تقاضا هستند ذخیره کنند. اما مشتریان همیشه به دنبال چیزی متفاوت از معمولی هستند. اگر یک فروشگاه چیزی که مشتری به دنبال آن است را نداشته باشد، ممکن است فروشگاه رقیب آن در بلوک بعدی باشد.

مقیاس بندی

بازرگانان و کارآفرینان باید همیشه در حالی به آینده نگاه کنند که پای خود را محکم در زمان حال گرفته اند. رشد و گسترش برای بقای یک شرکت تجاری در بلندمدت حیاتی است. همین امر در مورد مشاغل جواهرات نیز صدق می کند. مقیاس بندی با مجموعه چالش های منحصر به فرد خود برای جواهرات فروشی ها همراه است. در مرحله اول، سرمایه گذاری های اضافی باید در موجودی انجام شود. از آنجایی که جواهرات از فلزات و سنگ های با ارزش تشکیل شده است، این مقدار تمایل به بالا بودن دارد.

 سرمایه گذاری های اضافی نیز در قالب استخدام یا خرید املاک و مستغلات برای راه اندازی فروشگاه های جدید نامیده می شود. ثانیاً، فروشگاه های جدید به معنای عملیات اضافی است. ناگهان، بار کار برای صاحبان مشاغل جواهرات دو برابر می شود. کنترل عملیات تجاری چندین فروشگاه جواهرات همیشه چالش برانگیز است. ثالثا خدمات مشتری و شهرت برند در معرض سوء مدیریت قرار می گیرد. همانطور که کنترل عملیاتی تبدیل به یک چالش می شود، جنبه های مربوط به خدمات نیز سهم خود را از ضرب و شتم می گیرند.

حق امتیاز

حق امتیاز روشی هوشمندانه و کارآمد برای نزدیک شدن به رشد و گسترش کسب و کار است. به بسیاری از برندهای بین المللی اجازه ورود به بازارهای خارجی را داده است. اما موارد زیادی از شکست حق رای دادن در سطوح داخلی و بین المللی نیز وجود دارد. چیزی که فرنچایزها می توانند بدیهی بدانند، شهرت برند فرنچایز دهنده است. همه فرنچایزها نتوانستند طی سال‌ها کار سختی که فرنچایزها برای ایجاد شهرت برند انجام داده‌اند، ببینند. پیامدهای چنین دست کم‌گرفتی‌ها اغلب در نحوه انجام عملیات تجاری توسط دارندگان امتیاز، از جمله جدیت آنها برای خدمات مشتری و فعالیت‌های پشتیبانی آشکار می‌شود.

اما فرنچایزها نمی توانند این دلایل و دلایل دیگر شکست فرنچایز را کنار بگذارند. مسئولیت حصول اطمینان از اینکه کسب و کار آن‌ها همان‌طور که باید توسط دارندگان امتیاز انجام می‌شود، ابتدا بر عهده آنهاست. تمام جنبه های حیاتی یک کسب و کار فرنچایز باید از قبل برنامه ریزی و تعریف شوند. بسیاری از برندهای جواهرسازی درگیر فرنچایز می شوند و بعد از آن نتیجه را نمی بینند.

محدودیت ها در کسب و کار الکترونیک

علیرغم موفقیت کلی تجارت الکترونیک، جواهرات دارای موانع خاصی در کانال آنلاین هستند. محصولات جواهرات گران قیمت به ندرت آنلاین خریداری می شوند. دلیل آن عدم تایید فیزیکی است. اکثر مشتریان از خرید جواهرات مهم از طریق فروشگاه های آنلاین راحت نیستند. صرف نظر از آگاهی شدید فرد در مورد فلزات گرانبها، سنگ‌ها یا جواهرات، اگر جواهرات خوب باشد، مشتریان ترجیح می‌دهند با مراجعه به جواهرفروشی خرید کنند. مشکلات در مورد مد یا سایر اشکال نسبتاً اقتصادی جواهرات چندان شدید نیست. اما این احتمال وجود دارد که با گذشت زمان، زمانی که کسب‌وکارها شروع به رسیدگی به نگرانی‌های مشتریان می‌کنند، کانال تجارت الکترونیک برای خرید جواهرات خوب مورد استقبال بیشتری قرار گیرد.

تجربه ی مشتری

کسب ‌و کارهای سنتی جواهرات باید تجارت الکترونیک و فناوری را به روش‌های مرتبط بپذیرند تا تجربه مشتری را افزایش دهند. جواهرات یک نیاز شخصی است. ترجیحات، تجربیات و احساسات فردی نقش حیاتی در رفتار مصرف کننده ایفا می کنند. این جنبه ها بسیار ذهنی هستند و خواندن یا پیش بینی آنها را با دقت بالا دشوار می کند. بازاریابی دیجیتال و تجزیه و تحلیل داده ها کمک قابل توجهی در بهبود تجربه مشتری هستند. برندهای جواهرات سنتی نمی توانند چشم خود را بر روی فناوری هایی ببندند که به آنها کمک می کند تا تجربه مشتری را بهتر درک کنند و ترسیم کنند. فروشگاه های تجربه یا تجربه AR-VR از راه دور می تواند ارزش بازاریابی زیادی در جذب مشتری و افزایش تجربه مشتری داشته باشد.

تحقیقات بازار

گزارش تحقیقات بازار YRC تجزیه و تحلیل طیف گسترده ای از متغیرها را پوشش می دهد که نمای کلی بازار، کانال ها، رقابت، تقاضا، قیمت گذاری، روندها و موارد دیگر را پوشش می دهد. یک تیم مجرب از مشاوران کسب و کار جواهرات، ارزیابی دقیق و جامعی از همه متغیرهای کلیدی بازار انجام می دهند. هدف این است که یک ارزیابی کل نگر از بازار و به دست آوردن بینش های خاص و عملی برای بهبود برنامه ریزی و تصمیم گیری برای کسب و کار بهتر انجام دهیم.

توسعه مدل کسب و کار جواهرات

خدمات توسعه مدل کسب و کار YRC به مشتریان کمک می کند تا کسب و کار خود را با موقعیت برند قوی پیش ببرند. تمرکز ما بر شناسایی UVP مناسب برای مشتریان و ایجاد چارچوب استراتژیک زنجیره ارزش و قابلیت‌های داخلی است. این چارچوب مشخص می کند که چگونه ارزش مورد نظر ایجاد و به مشتریان تحویل داده شود. در خدمات توسعه کسب و کار، تیم مشاوران کسب و کار جواهرات ما باید ارزش پیشنهادی، استراتژی های همه کانال، الزامات تجاری-IT، عملیات، و بازاریابی و فروش را پوشش دهند.

مشاوره استراتژی کسب و کار جواهرات

مانند سایر مشاغل، در تجارت جواهرات نیز نیاز به تدوین استراتژی های تجاری یا عملکردی وجود دارد. این تضمین می کند که هر عملکرد و سیستم کلی کسب و کار به صورت سازمان یافته و هماهنگ اجرا می شود. این حوزه های عملکردی شامل کارکردهای اصلی و پشتیبانی مانند عملیات فروش و نمایشگاه، امور مالی، منابع انسانی، فناوری اطلاعات، بازاریابی، تدارکات و غیره می شود. همه این زیرسیستم ها باید در جهت دستیابی به اهداف عملکردی خود کار کنند و سهم خود را در تحقق کسب و کار کلان سهیم کنند.

توسعه طرح کسب و کار جواهرات

پیش‌بینی‌ها و برنامه‌ریزی‌های مالی لازم برای ارزیابی توانایی و پایداری یک پروژه تجاری و مدل کسب‌وکار مرتبط حیاتی هستند. در توسعه طرح کسب و کار، ما به مشتریان کمک می شود تا قابلیت تجاری پروژه تجاری خود را بررسی کنند. تیم کارشناسان مشاور جواهرآلات فرآیندی سخت، جامع و سیستماتیک را در تهیه طرح های تجاری دنبال می کنند. حوزه‌های کلیدی تحت پوشش عبارتند از سرمایه‌گذاری‌های اولیه و سرمایه‌گذاری، هزینه‌های عملیاتی، گردش درآمد، برنامه‌ریزی خرید و موجودی، پیش‌بینی سود و زیان، ROI و تجزیه و تحلیل نقطه سر به سر، و غیره.

مشاوره SOP برای کسب و کار جواهرات

در مشاوره SOP، هدف مشاوران این است که به مشتریان کمک کنند تا در مقابل سیستم‌های تجاری وابسته به افراد، به شرکت‌های فرآیند گرا تبدیل شوند. به مشتریان کمک کنند تا یک پایه عملیاتی قوی بسازند. رویه‌های عملیاتی استاندارد (SOP) را برای فرآیندها و عملیات درگیر در تجارت جواهرات تدوین می‌کنند. SOPهای ما به مشتریان کمک می کنند تا روال های عملیاتی را ایجاد کنند، استانداردها را در عملکرد و خروجی حفظ کنند، سیستم های رشد بهتری بسازند و از دست دادن بهره وری را حذف کنند.

استراتژی CX برای کسب و کار جواهرات

تجربه مشتری یک حوزه مهم کار در تجارت جواهرات است. این امر به طور قابل توجهی بر سرعت خرید مشتریان تأثیر می گذارد. تجربیات خوب این سفر را راحت‌تر و سریع‌تر می‌کند و مشتریان را به خرید یا تأثیرگذاری به هر هدف تبدیل نزدیک‌تر می‌کند. اهداف و فعالیت‌های CX را نمی‌توان در حرکت تصمیم‌گیری کرد، بلکه باید از قبل در نظر گرفته شود. هر نقطه تماس فیزیکی و دیجیتالی باید به عنصر CX بپردازد. کارشناسان مشاور جواهرات ما به مشتریان در ترسیم نقشه سفر CX و برنامه ریزی و اجرای استراتژی های CX برای کسب و کارشان کمک می کنند.

انتهای مطلب/ منبع