برای چندین دهه، افراد مشهور محصولات را تأیید می کنند و بر تصمیمات خرید توده ها تأثیر می گذارند. اما در چند سال گذشته، بسیاری از برندها به سمت اینفلوئنسر مارکتینگ روی آورده اند. در واقع، اینفلوئنسر مارکتینگ آنقدر محبوب شده است که در سال ۲۰۲۱ یک صنعت ۱۳.۸ میلیارد دلاری بود .اما دقیقاً چه تفاوتی بین جذب افراد مشهور برای تبلیغ محصول شما و همکاری با اینفلوئنسرها در رسانه های اجتماعی وجود دارد؟ و چرا اینفلوئنسر مارکتینگ در رسانه های اجتماعی بسیار بهتر از تایید افراد مشهور در نظر گرفته می شود؟

تفاوت اینفلوئنسرها در مقابل سلبریتی ها

ابتدا، بیایید سعی کنیم تفاوت های اصلی بین اینفلوئنسر مارکتینگ و تایید افراد مشهور را درک کنیم. به راحتی می توان این دو را با هم اشتباه گرفت، زیرا هر دو شامل بازاریابی یک محصول، خدمات یا نام تجاری از طریق یک فرد مشهور و بسیار با نفوذ هستند. برخی از بزرگترین تفاوت های بین اینفلوئنسر مارکتینگ و تایید افراد مشهور عبارتند از:

۱.تخصص

سلبریتی ها لزوماً نباید در نوع محصولاتی که تبلیغ می کنند متخصص باشند. ممکن است ستاره های پاپ مانند جاستین بیبر را ببینید که لباس زیر کالوین کلاین را تبلیغ می کنند یا سلنا گومز در حال تبلیغ آدیداس نئو است.

آنها طراح مد نیستند و هیچ دخالتی در توسعه آن محصولات ندارند.

پس، چرا تایید یک سلبریتی از سوی آنها هنوز نتایج خوبی برای برندها ایجاد می کند؟

چون جذابیت توده ای دارند. میلیون‌ها طرفدار به آن‌ها نگاه می‌کنند و شاید مایل باشند هر چیزی را که تایید می‌کنند امتحان کنند.

از سوی دیگر:

اینفلوئنسر مارکتینگ عمدتاً به این دلیل کار می کند که اینفلوئنسر رسانه های اجتماعی در نوع محصولاتی که تبلیغ می کنند تخصص دارد. مثلا: به عنوان مثال، ممکن است بلاگرهای زیبایی مانند میشل فان را ببینید که خط جدیدی از محصولات زیبایی را تبلیغ می کنند، یا بلاگرهای مد مانند Aimee Song ( Song of Style ) خط مد جدیدی را تبلیغ می کنند. تأییدیه ‌های آنها، برخلاف تأییدیه افراد مشهور، قابل اعتماد و مرتبط تلقی می‌شوند، زیرا آنها در جایگاه‌های مربوطه خود متخصص در نظر گرفته می‌شوند.

۲. درگیر کردن مخاطب

یکی دیگر از تفاوت های مهم بین تایید افراد مشهور و اینفلوئنسر مارکتینگ این است که تایید افراد مشهور به احتمال زیاد ارتباط یک طرفه است.از سوی دیگر، اینفلوئنسرها تمایل دارند تا در بین مخاطبان رسانه های اجتماعی و بازار هدف خود الهام بخش تعامل باشند. یک سلبریتی ممکن است محصولی را در یک تبلیغ تلویزیونی یا تبلیغات رسانه های اجتماعی تأیید کند. در حالی که این تبلیغات برای دیده شدن و شنیدن است، طرفداران واقعا نمی توانند با آنها تعامل داشته باشند.

هنگامی که یک تأثیرگذار رسانه اجتماعی محصولی را از طریق محتوای حمایت شده یا یک ویژگی محصول تبلیغ می کند، می تواند منجر به ارتباط دو طرفه در رسانه های اجتماعی شود. اینفلوئنسرها این توانایی را دارند که با فالوورهای شبکه های اجتماعی خود گفتگو را آغاز کنند. ممکن است همه آنها در نظرات به تعامل با طرفداران خود ادامه ندهند. اما آنها به طور کلی موفق می شوند مخاطبان خود را به اندازه کافی درگیر کنند تا آنها را در مورد محصول تبلیغ شده در رسانه های اجتماعی صحبت کنند.

۳. ایجاد محتوا

یک تفاوت عمده بین افراد مشهور و اینفلوئنسرها این است که اکثر اینفلوئنسرها تولیدکنندگان محتوای فوق العاده ای هستند. به خصوص، در شبکه های اجتماعی.

  • در مورد تایید افراد مشهور، برند یا آژانس بازاریابی ایده و خط داستانی برای تبلیغ محصول ارائه می دهد.
  • افراد مشهور فقط نقش خود را ایفا می کنند و نفوذ خود را در کمپین سهیم می کنند.
  • به عبارت دیگر، تایید یک سلبریتی ممکن است چهره کمپین باشد، اما نه مغز پشت آن.

از سوی دیگر:

  • اکثر اینفلوئنسرها در زمینه های مربوطه خود متخصص هستند. آنها در ایجاد محتوای تبلیغاتی شرکت می کنند و گاهی اوقات حتی پیام را کنترل می کنند.
  • برندها ممکن است دستورالعمل‌های کمی در مورد نیازهای کمپین به آنها بدهند، اما اینفلوئنسر مسئول صدا و لحن محتوای حمایت‌شده است.
  • به عبارت دیگر، در هنگام تبلیغ محصول یا خدمات برند، آزادی خلاقانه دارند.

نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که برخی از برندها هنوز هم اشتباه می کنند که با اینفلوئنسرها مانند افراد مشهور رفتار می کنند. منظور من از این چیست؟  آنها سعی می کنند آنچه را که اینفلوئنسر می گوید و اینکه چگونه محصول را تبلیغ می کنند کنترل کنند. این می تواند به رابطه آنها با اینفلوئنسر آسیب برسان. و حتی ممکن است بر کیفیت محتوای تولید شده برای استراتژی بازاریابی شما تأثیر بگذارد.

۴. رسیدن

همانطور که قبلاً ذکر شد، تأیید افراد مشهور تأثیر زیادی بر تصمیمات خرید توده‌ها دارد. دامنه دسترسی آنها در جمعیت‌های مختلف و شخصیت‌های مشتری گسترش می‌یابد، زیرا آنها دنبال‌کنندگان خود را از طریق مشاغل آفلاین ایجاد کرده‌اند. به طور معمول، یک بازیگر، مدل، نوازنده یا ورزشکار مشهور یک سلبریتی سنتی در نظر گرفته می شود.

با این حال، در مورد تأثیرگذاران رسانه های اجتماعی:

اکثر آنها در رسانه های اجتماعی و سایر کانال های آنلاین طرفداران خود را ایجاد کرده اند. دسترسی آنها معمولاً روی یک مخاطب خاص در پلتفرم های رسانه های اجتماعی متمرکز است.

مثلا:

یک یوتیوب‌بر بازی با نفوذ معمولاً یک خط مد یا مارک زیبایی را تأیید نمی‌کند، اما از محصولات بازی و فناوری یا شاید حتی کالاهای گیکی طرفدار حمایت می‌کند. در برخی موارد، ممکن است یک منطقه خاکستری وجود داشته باشد که برخی از عناصر این دو استراتژی را با هم مخلوط می کند.

چرا اینفلوئنسر مارکتینگ را به جای تایید افراد مشهور انتخاب کنید؟

چند سال پیش، مدیریت تبلیغات و بازاریابی عمدتاً شامل یک سلبریتی مشهور بود که محصولی را در تلویزیون، بیلبوردها یا مجلات تأیید می کرد. اما امروزه صنعت تبلیغات توسط اینفلوئنسرهای دیجیتالی مانند وبلاگ نویسان و یوتیوبرها و دیگر پلتفرم های رسانه های اجتماعی پیشی گرفته است. اینفلوئنسر مارکتینگ برای اکثر برندها سودمندتر از تایید افراد مشهور است. برخی از دلایل اصلی بهتر بودن اینفلوئنسر مارکتینگ از تایید افراد مشهور عبارتند از:

۱. مقرون به صرفه بودن و انعطاف پذیری هزینه

شاید شنیده باشید که سلبریتی های A-list میلیون ها دلار دستمزد می گیرند تا سفیران برند شوند. برای مثال بیانسه در سال ۲۰۱۲ ۵۰ میلیون دلار برای تبلیغ پپسی به دست آورد. بسیاری از برندها ممکن است نتوانند میلیون ها دلار مورد نیاز برای کار با یک سلبریتی برتر را جمع آوری کنند. با این حال، آنها ممکن است بودجه ای برای تبلیغ محصولات یا خدمات خود از طریق یک شخصیت مشهور تلویزیونی داشته باشند.

با این حال، کار با افراد مشهور هنوز بسیار گران تر از کار با تأثیرگذاران رسانه های اجتماعی است. بر اساس گزارش اکونومیست ، افراد مشهور با بیش از ۷ میلیون فالوور اینستاگرام ممکن است برای یک پست حمایت شده در شبکه های اجتماعی مبلغی معادل ۱۵۰ هزار دلار دریافت کنند. با افزایش تعداد فالوورهای آنها در رسانه های اجتماعی، هزینه پست های حمایت شده در رسانه های اجتماعی نیز افزایش می یابد.

در حالی که اینفلوئنسرهای رسانه‌های اجتماعی با میلیون‌ها فالوور نیز ممکن است گران باشد، اما معمولاً به اندازه افراد مشهور هزینه نمی‌گیرند. برندهایی با بودجه محدود نیز می توانند از میان اینفلوئنسرهای سطح متوسط ​​و میکرو اینفلوئنسرها انتخاب کنند. این دقیقاً جایی است که بازاریابی تأثیرگذار بر تأیید افراد مشهور غلبه می کند. هنگام کار با اینفلوئنسرهای رسانه‌های اجتماعی، انعطاف‌پذیری از نظر هزینه وجود دارد، اما این همیشه در مورد تأییدیه‌های افراد مشهور صادق نیست.

برای یک پست حمایت‌شده در اینستاگرام، می‌توانید اینفلوئنسرهای رسانه‌های اجتماعی را بیابید که برای یک پست برند در رسانه‌های اجتماعی کمتر از ۲۵۰ دلار دریافت می‌کنند. در واقع، ۹۷ درصد از میکرو اینفلوئنسرها تنها ۵۰۰ دلار یا کمتر بر اساس We are Social Media دریافت می کنند. و اگر به دنبال همکاری با  وبلاگ نویسان بسیار تاثیرگذار برای کمپین بازاریابی خود هستید، اکثر آنها برای یک پست حمایت شده ۱۰۰۰ دلار یا کمتر از شما دریافت می کنند.

۲. قابلیت اطمینان

یکی از ویژگی های کار با اینفلوئنسرها این است که آنها به طور کلی در زمینه های مربوطه خود متخصص هستند. و این همان جایی است که آنها با سلبریتی های جریان اصلی تفاوت دارند. در همین حال، افراد مشهور معمولاً هیچ دانش عمیقی در مورد محصولاتی که تأیید می کنند ندارند. این ویژگی همچنین یکی از مزایای اصلی اینفلوئنسر مارکتینگ است. مردم برای مشاوره، راهنمایی و توصیه در مورد محصولات مصرفی به این افراد مراجعه می کنند.

اگر قصد خرید یک محصول را داشتید، به چه چیزی بیشتر اعتماد می کردید؟

توصیه ها و توصیه های شخصی که در مورد محصولات گفته شده متخصص است یا شخصی که به سادگی مشهور است؟

مطالعه ای که توسط  Collective Bias انجام شد  نشان داد که تنها ۳٪ از مصرف کنندگان به خرید یک محصول مورد تایید افراد مشهور فکر می کنند، در حالی که ۳۰٪ محصولی را خریداری می کنند که توسط یک تأثیرگذار غیر سلبریتی تایید شده است.

علاوه بر این:

  • یک مطالعه توییتر و آنالکت نشان داد که مردم تقریباً به اندازه دوستان خود به اینفلوئنسرها اعتماد دارند.
  • با توجه به این سطح اعتماد بالا، اینفلوئنسرها توانایی هدایت خرید و تاثیرگذاری بر تصمیمات افراد را دارند.

فرض کنید شما به تازگی یک خط آرایش جدید راه اندازی کرده اید. شما می خواهید آگاهی خود را در مورد محصول در بازار هدف خود افزایش دهید. و همچنین می خواهید اعتماد مخاطب را جلب کنید تا آنها با خرید محصول احساس راحتی کنند. دوست دارید با چه کسی شریک شوید؟ سلبریتی یا اینفلوئنسر؟

شما می توانید یک تاییدیه افراد مشهور از محصول دریافت کنید. اما این فقط برای شما قرار گرفتن در معرض نام تجاری را به ارمغان می آورد، که ممکن است برای افزایش خرید کافی نباشد. با این حال، اگر بخواهید محصول را از طریق شخصی تبلیغ کنید.

یک متخصص آرایشی با نفوذ می تواند نحوه عملکرد محصول را نشان دهد. یا می توانند نظر صادقانه خود را در مورد محصول بیان کنند. آنچه آنها در مورد محصول می گویند به عنوان یک نظر متخصص در نظر گرفته می شود و ممکن است منجر به تبدیل بیشتر شود.

۳. درگیر کردن مخاطب

همانطور که قبلا ذکر شد، اینفلوئنسرهای رسانه های اجتماعی، تولیدکنندگان محتوا عالی هستند. آنها موقعیت تأثیرگذار خود را به دلیل توانایی خود در ایجاد محتوایی که برای مخاطبان خود جذاب و جذب می کند به دست آوردند. بنابراین وقتی محتوای حمایت شده ایجاد می کنند، می توانند تعاملات زیادی را برای برند در رسانه های اجتماعی ایجاد کنند.

این یکی دیگر از دلایلی است که نشان می دهد بازاریابی تأثیرگذار در مورد استراتژی بازاریابی بسیار بهتر از تأیید افراد مشهور است. وقتی یک اینفلوئنسر محتوای حمایت شده را برای تبلیغ یک محصول یا خدمات ایجاد می‌کند، محتوا اغلب با پست‌های معمول آن‌ها همسو می‌شود (اگر برند آزادی خلاقیت به آنها بدهد).

برای توضیح بیشتر در این مورد:

اینها افرادی هستند که از قبل می دانند چه نوع محتوایی مخاطبان خود را جذب می کند. بنابراین آنها می توانند محتوای حمایت شده را ایجاد کنند که ویژگی محصول را داشته باشد اما همچنان جذاب و معتبر باشد. اما در مورد افراد مشهور، آنها معمولاً فقط چهره یک کمپین تبلیغاتی هستند که توسط یک برند ایجاد شده است. بنابراین تأیید افراد مشهور آنها کمتر معتبر به نظر می رسد.

شاید به همین دلیل است که در سطح تعامل بین اینفلوئنسر مارکتینگ و تاییدیه افراد مشهور تفاوت زیادی وجود دارد. مطالعه دیگری با عنوان Collective Bias نشان داد که افراد به طور متوسط ​​۲ دقیقه و ۲۱ ثانیه را صرف محتوای تأثیرگذار می کنند. این یک تفاوت بزرگ است با توجه به اینکه مردم فقط حدود ۹ ثانیه را صرف مشاهده تبلیغات آنلاین می کنند.

بیایید مقایسه کنیم:

برای درک بهتر این موضوع، بیایید میزان تعامل پست‌های اینستاگرام را از یک سلبریتی اصلی و یک تأثیرگذار مقایسه کنیم. ابتدا اجازه دهید نگاهی به پست زیر از  اولیویا وایلد بیندازیم . او تصویری از چند صفحه وینیل از  Vinyl Me, Please به اشتراک گذاشت و در مورد اینکه چقدر این شرکت را دوست دارد صحبت کرد.

این ممکن است لزوماً محتوای حمایت شده نباشد، اما فقط ببینید که پست رسانه اجتماعی چگونه مخاطبان او را درگیر کرده است. بهتر از تأیید افراد مشهور این پست بیش از ۹۶۰۰ لایک و ۹۷ نظر دریافت کرد. با توجه به اینکه وایلد بیش از ۲ میلیون دنبال کننده دارد، چندان چشمگیر نیست.

از سوی دیگر:

پست حمایت شده توسط اینفلوئنسر زیبایی بانی مایر  در مورد خزنده های جدید پوما بیش از ۴۳۰۰۰ لایک و ۱۰۰۰ نظر دریافت کرد. او نیز بیش از ۲ میلیون دنبال کننده در رسانه های اجتماعی دارد، اما تفاوت زیادی بین میزان جذب فالوورهای خود وجود دارد.

اینفلوئنسر مارکتینگ در مقابل تایید افراد مشهور: کدام بهتر است؟

اکنون برخی از بزرگترین دلایلی را که چرا بازاریابی تأثیرگذار بسیار بهتر از تأیید افراد مشهور عمل می کند، درک می کنید. آیا این بدان معناست که شما باید به طور کلی از افراد مشهور برای کمپین های تبلیغاتی خود دوری کنید؟ سلبریتی‌ها با دسترسی گسترده و میلیون‌ها فالوور، هنوز هم قدرت افزایش آگاهی در مورد برند شما را دارند. همه چیز به اهداف کمپین و بودجه بازاریابی شما بستگی دارد.

اگر بودجه دارید، می توانید هر دو بازاریابی تأثیرگذار و تأیید افراد مشهور را با هم ترکیب کنید. به عنوان مثال، یک سلبریتی بزرگ چهره برند شما باشد. آنها می توانند به شما کمک کنند تا آگاهی مردم را در مورد برند خود افزایش دهید.سپس، می‌توانید با چندین تأثیرگذار رسانه‌های اجتماعی مرتبط شریک شوید تا به یک مخاطب خاص برسید.

نمی توان انکار کرد که تأییدیه افراد مشهور مزایای خود را دارد. مردم اعتماد خود را به تبلیغات از دست می دهند و تبلیغات بنری آنلاین را در مرورگرهای خود مسدود می کنند. بنابراین عاقلانه است که رویکردی شخصی تر و قابل اعتمادتر برای دستیابی به مخاطبان هدف خود از طریق بازاریابی دیجیتال داشته باشید.

انتهای مطلب/