مشاور کسب‌وکار فردی است که دارای مهارت‌های گسترده‌ای از طریق آموزش و تجربه قبلی است و به صاحبان مشاغل در تلاش‌های خود کمک می‌کند. علاوه بر این، مشاوران تجاری مشاوره مدیریتی را ارائه می‌دهند تا به سازمان‌ها در بهبود عملکرد و کارایی آنها کمک کنند. این متخصصان مشاغل را تجزیه‌وتحلیل می‌کنند و راه‌حل ایجاد می‌کنند درحالی‌که به شرکت‌ها دررسیدن به اهداف خود نیز کمک می‌کنند. صاحبان مشاغل باید در صورت نیاز به کمک یا چشم‌انداز در مسیر انتخابی خود یا کاتالیزوری برای تغییر در شرکت‌های خود، مشاوران تجاری را استخدام کنند.

مشاور چه می‌کند؟

دلایل مختلفی وجود دارد که صاحبان مشاغل باید استخدام مشاوران را در نظر بگیرند. مشاوران طیف گسترده‌ای از خدمات را ارائه می‌دهند، ازجمله موارد زیر:

 • ارائه تخصص در یک بازار خاص
 • شناسایی مشکلات
 • تکمیل پرسنل موجود
 • آغاز تغییر
 • ارائه عینیت
 • آموزش کارکنان
 • انجام “کارهای کثیف”، مانند حذف کارکنان
 • احیای یک سازمان
 • ایجاد یک کسب‌وکار جدید
 • تحت تأثیر قرار دادن افراد دیگر، مانند لابی‌ها

اولین قدم برای هر مشاور تجاری مرحله کشف است، جایی که هدف یادگیری تجارت مشتری است. یک مشاور تجاری خوب وقت می‌گذارد تا هرچه بیشتر درباره کسب‌وکار از مالک و کارکنان یاد بگیرد. این می‌تواند شامل بازدید از تأسیسات، ملاقات با هیئت‌مدیره و کارکنان، تجزیه‌وتحلیل امور مالی و خواندن تمام مطالب شرکت باشد. در طی این فرایند، مشاور تجاری جزئیات مأموریت یک شرکت و عملیات در حال انجام را کشف می‌کند.

هنگامی‌که مشاور کسب‌وکار درک عمیقی از شرکت ایجاد کرد، آنها وارد مرحله ارزیابی می‌شوند، جایی که هدف، شناسایی محل موردنیاز برای تغییر است. این مرحله شامل شناسایی نقاط قوت و ضعف شرکت و مشکلات فعلی و قابل پیش‌بینی است. این مسائل می‌تواند شامل مشکلاتی باشد که مالکیت و مدیریت قبلاً آنها را شناسایی کرده‌اند و همچنین مشکلات جدیدی که مشاور تجاری درنتیجه هدفمندی آنها را کشف می‌کند. یک مشاور تجاری همچنین باید فرصت‌هایی را برای رشد تجارت، افزایش سود و افزایش بهره‌وری شناسایی کند.

علاوه بر شناسایی این مشکلات و فرصت‌ها، یک مشاور تجاری باید راه‌حل مشکلات و برنامه‌هایی را برای استفاده از فرصت‌ها ارائه دهد. شاید یک شرکت دارای بخش فروش قوی باشد اما یک بخش بازاریابی ضعیف. این فرصتی برای شرکت است تا منابع بازاریابی را افزایش داده و از کارکنان فروش استفاده کند. در این مرحله، برای مشاور و کارکنان شرکت مهم است که ارتباطات باز و روشن را حفظ کنند.

برای صاحب مشاغل مهم است که توصیه‌های مشاور تجاری را در این مرحله به‌عنوان انتقاد سازنده در نظر بگیرد. مالک نباید این انتقاد را شخصاً بپذیرد، زیرا مشاور کسب‌وکار عینیت و دیدگاه تازه‌ای را به ارمغان می‌آورد. مالک ممکن است شخصاً به تجارت نزدیک باشد که می‌تواند مانعی برای تغییر و رشد مثبت باشد. مالک باید بازخورد داشته باشد و نظرات خود را به مشاور کسب‌وکار ارائه دهد.

پس از توافق مالک و مشاور در مورد طرحی، مشاور باید وارد مرحله سوم مشاوره شود. این مرحله بازسازی یا اجرای طرح است. در این مرحله، مشاور بر دارایی‌ها تکیه می‌کند و بدهی‌ها را حذف می‌کند. آنها همچنین بر پیشرفت طرح نظارت می‌کنند و آن را در صورت نیاز تنظیم می‌کنند.

انواع مشاوران تجاری

استراتژی و مدیریت

این مشاوران تجاری می‌توانند تخصص صنعت را برای کسب‌وکار شما به ارمغان بیاورند تا به شما در مقیاس بندی، کسب فرصت‌های جدید و افزایش درآمد کمک کنند. مشاوران با تمرکز بر استراتژی و مدیریت می‌توانند با موارد زیر به کسب‌وکار شما کمک کنند.

 • گسترش به بازارهای جدید یا افزایش آگاهی در بازار فعلی شما.
 • سازمان‌دهی مجدد مدل کسب‌وکار برای ایجاد یک استراتژی مقرون‌به‌صرفه.
 • افزایش قابلیت‌های کسب‌وکار شما.
 • کسب یک مشاغل تجاری جدید.
 • ادغام با یک تجارت دیگر یا تغییر ساختار کسب‌وکار شما.
 • به‌عنوان مدیر میانی در دوره گذار

عملیات

مشاوران تجاری با تخصص عملیات می‌توانند به صاحبان مشاغل در بهبود کیفیت فرایندهای روزانه خود کمک کنند. این مشاوران تجاری مدل فعلی کسب‌وکار شمارا فهرست بندی می‌کنند و بهترین راه را برای تولید همان نتایج باکیفیت بالا در کسری از هزینه و زمان می‌دانند. راه‌های دیگر این مشاوران از طریق کنترل کیفیت و درک نحوه تنظیم و بهینه‌سازی تولید برای نتایج بهتر است.

مالی

یک مشاور مالی می‌تواند دامنه وسیع‌تری از سلامت مالی تجارت شمارا به شما نشان دهد. آنها عمدتاً در تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاری و کمک به صاحبان مشاغل برای یافتن بهترین راه برای رسیدگی به دارایی‌ها و بدهی‌های خود کمک می‌کنند. مشاوران مالی همچنین می‌توانند تخصص‌های بیشتری را ارائه دهند، ازجمله برنامه‌ریزی مالی که در آن به مشتریان در مورد مالیات، هزینه‌های روزانه و برنامه‌های بازنشستگی خود مشاوره می‌دهند.

منابع انسانی

تعدادی از شرکت‌های مشاور منابع انسانی و پیمانکاران مستقل وجود دارند که می‌توانند به صاحبان مشاغل در مورد نیازهای منابع انسانی کمک کنند. این مشاوران می‌توانند وظایف منابع انسانی روزمره مانند جذب و حفظ کارکنان جدید، مدیریت حقوق و دستمزد، وظایف اداری و مدیریت عملکرد را بر عهده بگیرند.

بازاریابی

مشاوران بازاریابی به مشاغل کمک می‌کنند تا نقاط قوت خود را به‌عنوان یک نام تجاری شناسایی کرده و برای ایجاد آگاهی و آشکارسازی برند از آنها استفاده کنند. این‌که آیا کسب‌وکار شما به یک لوگوی جدید یا یک استراتژی رسانه‌های اجتماعی نیاز دارد، یک مشاور بازاریابی می‌تواند در گسترش دامنه کسب‌وکار شما یک سرمایه باشد.

چگونه می‌توان یک مشاور تجاری پیدا کرد؟

پیدا کردن یک مشاور تجاری مناسب ممکن است برای مالک یا مدیریت بسیار مشکل باشد. مشاور باید به کار خود اشتیاق داشته باشد، انگیزه‌ای برای برتری و توجه به سازمان‌دهی و جزئیات داشته باشد. بسیار مهم است که مشاوری را پیدا کنید که در صنعت شما تخصص داشته باشد یا درزمینهٔ مشکلات مختلف کسب‌وکار شما تجربه داشته باشد. همچنین، مطمئن شوید که آنها مراجع محکمی دارند.

علاوه بر این، اطمینان حاصل کنید که مشاور کسب‌وکار دارای گواهینامه‌های لازم مربوط به صنعت شما است. شما باید مشاور را از طریق وب‌سایت و مطالب وی بررسی کنید. به دنبال تصاویر حرفه‌ای و اطلاعات مستند در مورد خدمات آنها باشید و قراردادها و هزینه‌های مشاوره را به‌طور کامل بررسی کنید. ایده خوبی است که نمونه‌هایی از موفقیت‌های گذشته را درخواست کرده و با آن مشاغل صحبت کنید.

پیشینه معمولی برای یک مشاور چیست؟

زمینه مناسب برای مشاور انتخابی شما بستگی به صنعت و نیازهای شما دارد. به‌عنوان‌مثال، اگر می‌خواهید شخصی به شرکت شما در توسعه نرم‌افزار اختصاصی جدید یا گردش کار مبتنی بر رایانه کمک کند، می‌توانید از یک مشاور فنی استفاده کنید. خارج از نیازهای خاص، معمولاً شرکت‌ها با مشاوران مدیریتی همکاری می‌کنند تا درنتیجه نهایی، رضایت مشتری یا روحیه کارکنان خود را بهبود بخشند.

صرف‌نظر از نوع مشاوره‌ای که با آن کار می‌کنید، سابقه آنها بسیار مهم است. این به شما کمک می‌کند بفهمید که چقدر احتمال دارد آنها کسب‌وکار شمارا بهبود ببخشند. موارد زیر هنگام بررسی مشاوران بالقوه باید موردتوجه قرار گیرد:

 • آیا آنها تجربه عملی دارند؟ این امر می‌تواند به‌ویژه در دنیای تجارت مهم باشد. اگر شخصی مستقیماً از دانشگاه بیرون آمده و خود را به‌عنوان مشاور برچسب زده است، آیا واقعاً چیزی بیشتر از شما می‌داند؟ به دنبال مشاورانی باشید که با موفقیت مالکیت یا اداره مشاغل کوچک، سازمان‌ها یا بخش‌های خاص را داشته‌اند.
 • آیا تجربه آنها کاربردی است؟ ممکن است مدیرعامل سابق بانک چشمگیر به نظر برسد، اما آیا آنها دانش و تجربه لازم را برای تبدیل کیک پزی شما به یک تجارت کوچک سودآور رادارند؟ ممکن است، اما اگر صاحب یک رستوران سابق را نیز در نظر بگیرید که اکنون با موفقیت به رشد غذاخوری‌های کوچک می‌پردازد، این مشاور ممکن است برای کسب‌وکار شما مطابقت بهتری داشته باشد. به دنبال مشاورانی باشید که در صنعت شما و با مشاغل متناسب با سبک، اندازه، نیازها و اهداف شما کارکرده‌اند.
 • سابقه آنها درزمینهٔ مشاوره چیست؟ شما فقط یک مشاور نمی‌خواهید که تجربه مناسب داشته باشد. شما یک مشاور می‌خواهید که موفقیت خود را در شرکت‌هایی مانند شما نشان داده باشد. نمونه کارها یا لیستی از مارک‌هایی که مشاور برای آنها کارکرده است را درخواست کنید. به دنبال مشاوری باشید که به مشاغل کمک کرده است تا بر انواع چالش‌هایی که شما با آن روبرو هستید فائق آیند و یا مشاغلی مشابه شمارا توسعه داده است و برای اطلاع از رضایت آنها از خدمات با آن شرکت‌ها تماس بگیرید.

سؤالات متداول مشاور تجاری

چگونه ROI مشاور مشاغل را اندازه‌گیری می‌کنید؟

 ROI، اندازه‌گیری با نگاه معیارهای کلیدی خاص برای تعیین ارزش خدمات مشاوره. اکثر شرکت‌ها قبل از استخدام مشاور تجاری به سود خالص خود در سه‌ماهه نگاه می‌کنند، سپس پس از اجرای توصیه‌های مشاور، سود خالص خود را در یکی دو سه ماه آینده ارزیابی می‌کنند. قبل از محاسبه ROI باید هزینه مشاوره را کسر کنید.

در نظر گرفتن بازگشت سرمایه بخش مهمی از استخدام یک مشاور تجاری است. مشاوران تجاری باید بتوانند داده‌های ROI سابق خود را به مشتریان آینده نشان دهند. بر اساس شاخص پیش‌بینی کننده، ۲۷ درصد از مشاغل موردبررسی از انتخاب مشاور خودداری کردند زیرا مشاور نمی‌تواند ROI را نشان دهد. این بیشترین دلیل عدم استفاده از خدمات مشاوره‌ای توسط شرکت‌ها است و استفاده از داده‌های بزرگ برای نشان دادن ROI گذشته بر عهده مشاور است.

چگونه می‌دانید چه موقع از یک مشاور تجاری استفاده کنید؟

مشاوران تجاری در یک اندازه نیستند که برای همه مناسب باشد. شما باید شرکت خود را در این زمینه‌های کلیدی ارزیابی کنید:

 • منابع انسانی
 • استراتژی کسب‌وکار
 • عملیات
 • رعایت و مقررات
 • برنامه‌ریزی مالی

اگر کسب‌وکار شما در هر یک از این زمینه‌ها با مشکل روبرو است، پس ایده خوبی است که به دنبال مشاور تجاری باشید. به خاطر داشته باشید که مشاوران تجاری درزمینهٔ های تجاری خاصی تخصص دارند، بنابراین باید به دنبال یک متخصص تأییدشده در این زمینه باشید. به‌عنوان‌مثال، در صورت نیاز به بیشترین کمک در برنامه‌ریزی مالی، یک متخصص عملیات استخدام نکنید.

اگر هرگونه کاهش سود را که نمی‌توانید توضیح دهید، مشاهده کنید، این می‌تواند نشانه دیگری باشد که زمان استخدام یک مشاور تجاری است که می‌تواند دلایل احتمالی کاهش و راه‌های جبران آنها را مشخص کند.

انتهای مطلب/