صنعت بازاریابی بدون مشاوران بازاریابی که همه چیز را در پشت صحنه انجام می دهند چگونه خواهد بود؟ هنگامی که هر شرکتی به دنبال برون سپاری تلاش های بازاریابی خود است، معمولاً به دنبال یک مشاور واجد شرایط برای مقابله با این کار است. در اصل، یک مشاور بازاریابی یک مشاور تبلیغاتی و روابط عمومی است که به طور مستقل عمل می کند و به صورت قراردادی با سایر مشاغل کار می کند. شرکت‌ها این افراد حرفه‌ای را از خارج از رده‌های خود استخدام می‌کنند تا استراتژی‌های بازاریابی مؤثری را ایجاد و پیاده‌سازی کنند که مجموعه‌های خاص نیازهای آنها را برآورده کند. این مشاوران می توانند:

  • به شرکت ها در تهیه برنامه های بازاریابی دقیق کمک کنید
  • هویت سازمانی و پیام های بازاریابی آنها را تعیین کنید
  • از ترکیب مناسبی از استراتژی های بازاریابی برای هدف قرار دادن مخاطبان مشتاق استفاده کنید

علاوه بر این وظایف، بسیاری از مشاوران استراتژی‌های بازاریابی را که در پیش‌نویس آن کمک کرده‌اند نیز اجرا می‌کنند. آنها اغلب به نظارت بر نتایج خود کمک می کنند و در صورت لزوم آنها را اصلاح می کنند تا اطمینان حاصل شود که مشتریان از بهترین نتایج ممکن از فعالیت های تبلیغاتی خود برخوردار می شوند.

تجربه صنعت حکم می‌کند که هم برندهای تثبیت‌شده با بخش‌های بازاریابی خاص خود و هم شرکت‌های نوپا کوچک‌تر می‌توانند از توصیه‌های درست در تبلیغات کالاهای خود بهره ببرند. اینجاست که دانش یک متخصص به کار می آید. خدمات یک مشاور بازاریابی می تواند به کسب و کار کمک کند تا:

  • از دانش و مهارت های تخصصی که خود فاقد آن است بهره مند شوید
  • دیدگاه خارجی بی طرف را در مورد موانع داخلی شرکت ارائه دهید
  • دیدگاه های جدید در مورد استراتژی های بازاریابی و روابط با مشتری را به روی میز بیاورید
  • به آن اجازه دهید در درجه اول بر روی عملیات خود، از جمله طراحی و توسعه محصول تمرکز کند

چگونه یک مشاور خوب را تشخیص دهیم

ما در مورد آنچه که یک مشاور بازاریابی باید در کارهای روزانه خود انجام دهد صحبت کرده ایم، اما چگونه می توان مشاور بازاریابی را پیدا کرد که از بقیه متمایز باشد؟ ارزیابی مهارت هایی که یک متخصص بازاریابی موثر باید برای پاسخ به این سوال داشته باشد، ضروری است. همه مشاوران بازاریابی باید ترکیبی متعادل از مهارت‌های «نرم» و فنی برای برآوردن نیازهای مشتریان خود داشته باشند. در این مورد، یک مجموعه متعادل ممکن است شامل مهارت‌هایی در ارتباطات، بازاریابی، اقتصاد، کسب و کار و روان‌شناسی شرکتی و غیره باشد.

تخصص مفید

یک مشاور بازاریابی که ارزش آن را داشته باشد، در زمینه های دیگر بازاریابی نیز تخصص دارد.  یک حرفه ای خوب می تواند با عوامل مرتبط با فرآیند مانند بازاریابی رسانه های اجتماعی، بازاریابی دیجیتال، کپی رایتینگ، تبلیغات تلویزیونی، بازاریابی غیرانتفاعی، بازاریابی پاسخ مستقیم و روابط عمومی به کسب و کار شما کمک کند. هر کسی که به دنبال استخدام چنین حرفه ای است باید به دنبال یک متفکر خلاق باشد که مهارت های تحلیلی قوی و تفکر نتیجه محور از خود نشان دهد.

گوش دادن و توجه

مشاوره بسیار بیشتر از فرآیند ساده کسب مشاوره از یک مشاور است. این یک تبادل همزیستی است که در آن مشاور باید هر چیزی را که می تواند در مورد مشتریان خود و الزامات و چالش های خاص آنها  بیاموزد .تنها زمانی که آنها این کار را انجام دهند می توانند تغییرات موثری را در عملیات یک کسب و کار توصیه کنند. با در نظر گرفتن این موضوع، یافتن یک مشاور بازاریابی که با دقت به مشتریان خود گوش دهد بسیار مهم است. یک مشاور خوب هنگام گوش دادن به مسائل، الزامات و اهداف مشتری صبور خواهد بود.

اگر آنها به خوبی برای کار مناسب باشند، قبل از ورود به پروژه تلاش می کنند تا به اندازه کافی از کسب و کار مطلع شوند. آنها همچنین در طول فرآیند از پارامترهای شرکت و مشتری آگاه خواهند بود و تغییراتی را ایجاد می کنند که به نیازها و خواسته های مشتریان خود حساس است.

یک مشاور قابل اعتماد همیشه مایل است قدم های بیشتری را طی کند

آنها برای یادگیری، یافتن حقایق، تحقیق و جمع آوری دانش برای رسیدگی به یک کار یا پروژه خاص تلاش می کنند. آنها برای مقابله با نگرانی های مرتبط با بازاریابی به خوبی آماده و مطمئن خواهند بود و این کار را با هوای کنجکاوی انجام خواهند داد. با این حال، صرف نظر از اعتماد، آنها همچنان باید بتوانند با دیپلماسی، درایت و احترام از مشتریان خود سؤال بپرسند.

ارتباطات

یکی دیگر از ویژگی های یک مشاور بازاریابی خوب، توانایی مستندسازی دقیق کار خود است. آنها ارتباطات نویسی و گفتاری عالی هستند که می توانند با مشتریان خود در جهت یک چشم انداز واحد و یکپارچه کار کنند.  هر مشاور حرفه ای که ارزش پول شما را داشته باشد باید بتواند به طور واضح و آشکار، از ابتدای پروژه تا زمان بررسی آن، ارتباط برقرار کند تا اعتماد مشتریان خود را برانگیزد.

هنگامی که وظیفه مدیریت ارتباطات بازاریابی یک کسب و کار را بر عهده دارید، ارتباطات ضعیف به سادگی نشانه مثبتی نیست. یک حرفه ای باید همیشه از آداب ایمیل پیروی کند، چه در حال به روز رسانی مشتریان خود، ارسال درخواست یا رزرو جلسات باشد. آن‌ها چالش‌ها را در پیش می‌گیرند و برای غلبه بر آن‌ها به سرعت برنامه‌های عملی قابل قبولی ارائه می‌کنند.

یک مشاور عالی تعادل واضحی بین مؤدب بودن، مبتکر بودن و مثبت بودن در حین رسیدگی به پروژه های خود ایجاد می کند. آنها در مهلت مقرر بدون اقدام خیلی عجولانه کار خواهند کرد و نتایج ملموسی را در یک دوره از پیش تعیین شده به دست خواهند آورد.  شما هرگز مجبور نخواهید بود آنها را در مهلت های کاری خود تعقیب کنید، و اگر تاخیری قریب الوقوع باشد، ضمن ارائه راه حل ها و استراتژی هایی برای بازگرداندن پروژه شما به مسیر خود، به موقع به شما اطلاع خواهند داد.

انتهای مطلب/ منبع