بسیاری از کسب ‌و کارها به‌ویژه آن‌هایی که تازه شروع به کار کرده‌اند، ممکن است نتوانند سرمایه‌های بازاریابی را آنطور که می‌خواهند خرج کنند. کنار گذاشتن مقدار قابل توجهی پول برای استفاده صرفاً برای بازاریابی برای یک کسب و کار کوچک چالش برانگیز یا بهتر بگوییم غیر عملی است.

این به این دلیل است که مجموعه ای از هزینه ها نیز باید پرداخت شود. آیا این بدان معناست که مطلقاً هیچ روشی برای بازاریابی وجود ندارد؟ آیا امکان سرمایه گذاری بازاریابی بدون پول نقد وجود ندارد؟ شدنی است و از طریق روشی به نام بازاریابی با هزینه صفر امکان پذیر می شود. این شامل بسیاری از صاحبان مشاغل آنلاین می شود که بودجه زیادی ندارند و بنابراین باید به تکنیک های بازاریابی رایگان فکر کنند.

بازاریابی با هزینه صفر چیست ؟

بازاریابی بدون هزینه به یک استراتژی بازاریابی اشاره دارد که در آن هیچ هزینه یا هزینه ای متحمل نمی شود. شرکت های کوچک به ویژه این استراتژی را دوست دارند، اما منطقی است که بگوییم شرکت های بزرگ نیز اغلب از آن سود می برند. بازاریابی بدون هزینه اغلب مستلزم انتخاب استراتژی های بازاریابی ارزان است که به شما کمک می کند کالاهای خود را بفروشید و برند خود را به رسمیت بشناسید. یکی از محبوب ترین پلتفرم ها برای این نوع طرح بازاریابی اینترنت است. علاوه بر این، دارای مزایایی است:

  • به شما کمک می کند تا یک استراتژی بازاریابی سفارشی را انجام دهید و روی گروه مناسبی از مشتریان تمرکز کنید.
  • باعث صرفه جویی در پولی می شود که ممکن است در سایر بخش های شرکت خرج شود.
  • به صورت رایگان یا با هزینه کم به تعداد زیادی مخاطب دست پیدا کنید.

بهترین استراتژی های بازاریابی بدون هزینه:

ایجاد وبلاگ:

ضرب المثل «محتوا پادشاه است» را شنیده اید؟ این کلیشه ای است که میلیون ها بار استفاده شده است، اما فقط به این دلیل که بسیار دقیق است. راه اندازی یک وبلاگ یکی از بهترین استراتژی های بازاریابی محتوا است که برای شما یک دلار هزینه ندارد و این یک راه فوق العاده برای افزایش علاقه به شرکت شما و جذب مشتریان جدید است.

با تولید پست های وبلاگ آموزشی و جالب، می توانید به مشتریان بالقوه نشان دهید که در صنعت خود یک مرجع هستید و به تدریج اعتماد آنها را جلب کنید. مطمئناً، ممکن است در ابتدا به عنوان یک نویسنده یا داستان سرای مطمئن ظاهر نشوید، اما اگر در مورد موضوع خود آگاه باشید، می‌توانید روشی را که برای مخاطبان خود ارزش قائل هستید بهبود ببخشید، بفهمید چه چیزی به شما وصل است و چه چیزی نه و این کار را انجام خواهد داد.

امروزه یکی از موثرترین استراتژی های بازاریابی، داشتن یک وبلاگ کسب و کار است. این یک روش قوی برای وبلاگ نویسان خلاق است تا بدون سرمایه گذاری مالی فقط وقتشان، ترافیک را به وب سایت ها و مشاغل خود هدایت کنند.  شما می توانید یک وبلاگ را در کمتر از یک ساعت راه اندازی کنید و بسیاری از پلتفرم های وبلاگ رایگان هستند. اما اگر می‌خواهید این طرح بازاریابی موفق باشد، باید به نوشتن ادامه دهید و اطلاعات مناسب و جالبی را برای مخاطبان خود ارائه دهید.

تبلیغات متقابل:

وقتی با برند یا شرکتی ارتباط برقرار می کنید که مستقیماً با شما رقابت نمی کند، در حال انجام تبلیغات متقابل هستید. اکنون که ممکن است در مورد یکدیگر محتوا ایجاد کنید، می توانید برای انجام بازاریابی اینترنتی با یکدیگر همکاری کنید. این بدان معناست که آنها بازاریابی مواد را برای شرکت شما ایجاد می کنند در حالی که شما می توانید یک پست تبلیغاتی در مورد شریک تبلیغاتی متقابل خود داشته باشید.

همچنین بخوانید  چگونه آگاهی آنلاین از برند خود را افزایش دهیم

اکنون شما و شریک تبلیغاتی متقابلتان از شرایط برد-برد و بدون هزینه بازاریابی سود خواهید برد. اطلاعاتی که برای تبلیغ یکدیگر استفاده می شود می تواند شکل یک مقاله وبلاگ، یک پست رسانه اجتماعی که مطالعه آن ساده است، هشتگ ها و موارد دیگر باشد.

برای شبکه سازی به گروه ها بپیوندید:

شبکه‌های کسب و کار که به روش قدیمی انجام می‌شود، امروزه نیز مؤثر است. شرکت در گروه‌های شبکه کسب ‌و کار محلی به شما کمک می‌کند تا در صورت داشتن یک فروشگاه یا ارائه خدمات محلی، آگاهی از برند را با سایر مشاغل و مشتریان محلی ایجاد کنید. پیوستن به شبکه‌های کسب ‌و کار آنلاین در صنعت خاص شما ممکن است به شما کمک کند در صورت ارائه خدمات مجازی یا ارائه کالاهای خود در سراسر کشور، در معرض مخاطبان گسترده‌تری قرار بگیرید.

ارجاعات:

رگ حیات بسیاری از کسب و کارها ارجاعات است . چرا این استراتژی ایده آل برای گسترش شرکت شما نیست؟ اگر صاحب کسب و کار کوچک توصیه هایی را از مشتریان فعلی درخواست نمی کند، آنها معمولاً کار اشتباهی انجام می دهند. ارجاعات مشتریان فعلی شما ممکن است منبع فوق العاده ای برای کسب و کار باشد.

مردم می‌خواهند بدانند کالاهای خود را از چه کسی خریداری می‌کنند و مطمئن باشند که قیمت مناسبی دریافت می‌کنند. درخواست از مشتریان راضی فعلی خود برای ارجاع، روشی قدرتمند برای جذب مشتریان هدفمندی است که از قبل از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند. رقابت‌های آنلاین هنوز هم راهی فوق‌العاده برای به دست آوردن بازاریابی کم‌هزینه هستند، علی‌رغم این واقعیت که بسیاری از آنها خدشه‌دار و فریب خورده‌اند. اگر صاحب یک فروشگاه لباس هستید، ارائه محصولات کلیشه ای  iPad، پول نقد یا لباس، روشی ساده برای افزایش پتانسیل ویروسی برند شما و افزایش شهرت آن است.

از نفوذ رسانه های اجتماعی استفاده کنید:

ابزارها و خدمات رایگان زیادی در رسانه های اجتماعی موجود است که می تواند فروش شرکت شما را افزایش دهد. این یکی از ساده ترین و مقرون به صرفه ترین راه ها برای شروع حرفه بازاریابی است. میزان مشارکت و آگاهی که پلتفرم های رسانه های اجتماعی می توانند ایجاد کنند، یکی از بزرگترین مزیت های آنهاست. برندها ممکن است به سادگی مشتریان بالقوه خود را در رسانه های اجتماعی هدف قرار دهند و شخصیت آنها را توسعه دهند. در برنامه‌هایی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام و لینکدین، می‌توانید تبلیغاتی با قیمت مناسب و متناسب با بازار هدفتان اجرا کنید.

استفاده از رسانه های اجتماعی برای بازاریابی بدون هزینه

برندهای محبوب و همچنین استارت آپ ها و کسب و کارهای کوچک، زمانی را به توسعه شخصیت ها و ابزارهای رسانه های اجتماعی خود اختصاص می دهند. رسانه های اجتماعی می توانند یکی از موثرترین پلتفرم های بازاریابی شما باشند، زیرا ابزارهای جدید و نوآورانه در دسترس قرار می گیرند.

برگزاری مسابقه آنلاین یکی از ترفندهای بازاریابی کم هزینه است. این مسابقات همچنان یکی از بهترین راه ها برای جلب توجه آزادانه با وجود آلوده بودن هستند. اگر از پلتفرم‌های مهم رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید، یکی از روش‌های بازاریابی این است که به مشتریان فعلی پاداش دهید تا آنها را درگیر کرده و مشتریان جدیدی را جذب کنند.

همچنین بخوانید  نقش ها، مسئولیت ها، مهارت های مورد نیاز مشاور بازاریابی

می‌توانید علاوه بر پاداش‌های نقدی، خدمات رایگان یا کوپن‌های تخفیف بدهید. مشتریان شما اغلب برای هر چیزی که بدون هزینه ارائه می شود ارزش قائل می شوند. همچنین ترافیک بیشتری را به وب‌سایت‌ها و صفحات رسانه‌های اجتماعی شما ارتقا می‌دهد، زیرا ممکن است با جایزه‌ای که شما اهدا می‌کنید بازدیدکنندگان بیشتری جذب شوند و شرکت کنند.

از تخصص توییتر خود استفاده کنید:

اگر می‌دانید چگونه با مخاطبان هدف خود در توییتر ارتباط برقرار کنید ، می‌تواند به شما در ایجاد تبلیغات بازاریابی کم‌هزینه کمک کند. در اصل، این بدان معناست که شما باید نظراتی را در مورد مقالات و موضوعات مرتبط با رشته کاری خود ارائه دهید. برای استفاده از این استراتژی بازاریابی کم‌هزینه، باید شروع به توییت کردن در حلقه‌های نفوذی کنید که برند شما مرتبط‌تر است. همراه با هجوم مداوم رسانه های اجتماعی، می توانید با ارتباط با سایر حساب های موجود در همان صنعت، یک برند ثابت حضور داشته باشید، که کاربران را تشویق می کند تا شما را نیز دنبال کنند.

مشتریان فعلی خود را افزایش دهید:

اکثر افراد به اشتباه معتقدند که بازاریابی فقط شامل جذب مشتریان جدید است. با این وجود، بازاریابی شامل مراقبت از مشتریان فعلی نیز می شود. بر اساس یک نظرسنجی از Econsultancy and Predictive Intent، افزایش فروش بیش از ۲۰ برابر از فروش متقابل عملکرد بهتری دارد. به همین دلیل، اگر مشتریانی دارید که در گذشته از شما خرید کرده‌اند، پایه‌ای عالی برای کسب و کار آینده هستند.

 این را در ذهن خود روشن کنید که همچنان ممکن است با استفاده از رابطه ای که از قبل شکل گرفته است، فروش خود را افزایش دهید، نه اینکه صرفاً بر تولید فروش اضافی تأکید کنید. به طور کلی ساده و ارزان است که کالاها و خدمات خود را برای مصرف کنندگان فعلی خود بازاریابی کنید، که شانس شما را برای فروش افزایش می دهد.

با اینفلوئنسرها همکاری کنید:

استراتژی دیگری که اغلب به خوبی جواب می دهد، اینفلوئنسر مارکتینگ است. همانطور که از نام آنها پیداست، اینفلوئنسرها می توانند با تولید مواد متقاعدکننده برای شرکت شما، مصرف کنندگان را متقاعد کنند که به اقلام شما نیاز دارند. کار با اینفلوئنسرها یک استراتژی قدرتمند برای تقویت تصویر برند شماست. در سایت‌های رسانه‌های اجتماعی مانند توییتر، فیس‌بوک، اینستاگرام و تیک‌تاک، اینفلوئنسرها تولیدکنندگان محتوا هستند که فالوورهای قابل توجهی دارند.

یکی از تکنیک‌های اینفلوئنسر مارکتینگ که هم برای برندهای بزرگ و هم برای برندهای کوچک کار می‌کند، هدایا و مسابقات هستند. با کمک اینفلوئنسرها در صنعت خود، ممکن است یک کمپین خلاقانه و فکر شده ایجاد کنید. می توانید از تخفیف ها و کوپن های تبلیغاتی برای ایجاد هیجان در مورد شرکت خود استفاده کنید.  سعی کنید از استراتژی تبلیغات متقابل، که در آن هر دو یکدیگر را تبلیغ می کنید، برای همکاری با حداقل ده اینفلوئنسر استفاده کنید. بهترین اینفلوئنسرها کسانی هستند که در یک زمینه خاص تخصص دارند زیرا دنبال کنندگان آنها بیشتر به پیشنهادات شما علاقه مند می شوند.

راه اندازی وبینارها:

همچنین بخوانید  5 دلیل برای استخدام مشاور بازاریابی املاک

یکی دیگر از تاکتیک های بازاریابی موثر که هزینه زیادی ندارد، وبینارها است. میزبانی وبینارها ممکن است کار زیادی باشد، چه قصد دارید یک وبینار برگزار کنید یا چند. با این حال، این انتظار می رود. شما ممکن است با طرح سریع موضوع خود در ابتدا شروع کنید. این به شما کمک می کند تا مقداری اصالت به آنچه احساس می کنید باید پوشش داده شود اضافه کنید. سپس، همه چیزهایی را که در آنجا وجود دارد، از جمله همه وبینارها، ویدیوها و محتواهای قابل دسترس، به طور کامل بررسی کنید. پس از آن، به کار اولیه خود برگردید و تمام اطلاعات جدید را به آن اضافه کنید.

سعی کنید سوالاتی را که ممکن است مخاطبان شما داشته باشند را پیش بینی کنید. با توجه به فراوانی وبینارها و اطلاعات مربوطه که به صورت آنلاین در دسترس است، شما همچنین باید برای ایجاد ارزش برای بینندگان خود و رفع مشکلات آنها تلاش کنید. برای گنجاندن سوالات مخاطبان در وبینار خود، از آنها بخواهید که از قبل ارسال شوند. این باعث می شود تجربه یکپارچه تر شود. وبینارها می توانند به شما در ایجاد سرنخ های بیشتر و افزایش تبدیل کمک کنند و در عین حال شما را به عنوان یک مرجع در صنعت خود معرفی کنند. می توانید تصمیم بگیرید که یک وبینار را با کسب و کار دیگری برگزار کنید تا مخاطبان خود را گسترش دهید.

ویدئوهای تبلیغاتی:

روش بصری بازاریابی برند، vlogging است . علاوه بر این، می توانید برخی از شخصیت های برند خود را در آنجا بگنجانید. همه چیز، از فیلم‌های آموزشی گرفته تا فیلم‌های پشت صحنه کسب‌وکار یا عملیات شما، به‌طور خارق‌العاده‌ای عمل می‌کند و به طور همزمان برند شما را انسانی می‌کند.

این یکی از ساده‌ترین و مؤثرترین راه‌ها برای بازاریابی کسب‌وکار کوچک شما با توجه به فراوانی خدمات ویدیویی آنلاین است. اگر ویدیوهای کوتاه و جذاب را بر اساس کلمات کلیدی هدفمند مرتبط با کسب و کار یا فرصت کوچک خود توسعه دهید و تبلیغ کنید، هزاران نفر می توانند شما را با جستجوی آنچه ارائه می دهید پیدا کنند. مانند بازاریابی مقاله و وبلاگ نویسی، این نیز می تواند تأثیر فوق العاده ای داشته باشد.

جمع بندی

مجموعه‌ای از تاکتیک‌های معروف به “بازاریابی هزینه صفر” توضیح می‌دهد که چگونه می‌توانید محصول خود را با استفاده از پلتفرم‌های متعدد از جمله رسانه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها و تمایز با کم یا بدون پول بفروشید. در مقایسه با مدل‌های مرسوم، که در آن تبلیغات گران قیمت مورد نیاز است، یکی از موفق‌ترین استراتژی‌های بازاریابی است. از آنجایی که در اینجا به دنبال مشتریان نیستید، به شما کمک می کند تا با مشتریان مناسب، مشتریان مناسب، مشتری وفادار و مشتری مادام العمر ارتباط برقرار کنید.

تکنیک های بازاریابی رایگان فوق به شما کمک می کند تا با مخاطبان هدف خود ارتباط برقرار کرده و با آنها ارتباط برقرار کنید. این استراتژی ها برای هر استارت آپی عالی هستند، اما ایده خوبی است که در اسرع وقت یک برنامه بازاریابی و بودجه برای کمک به رشد کسب و کار خود تهیه کنید. شرکت هایی که این فناوری ها را در این شرایط اقتصادی به بهترین نحو به کار می گیرند، بهترین هستند. از این تکنیک های بازاریابی برای تقویت پتانسیل شرکت خود استفاده کنید.

انتهای مطلب/ منبع