کسب و کار در مسیر صحیح و اساسی ...

طبق آمار Statista، اندازه بازار مشاوره در ایالات‌متحده در سال ۲۰۲۰ به ارزش ۶۴.۴ میلیارد دلار رسید. بازار مشاوره کسب‌وکارهای کوچک نیز فوق‌العاده پرسود است و خود این عمل می‌تواند شامل کار جذاب و باارزش باشد.

اگر درزمینهٔ خود متخصص هستید، چه درزمینهٔ فروش، بازاریابی، فناوری اطلاعات یا امور مالی، می‌توانید به‌عنوان یک مشاور کسب‌وکار کوچک درآمد خوبی کسب کنید. در ادامه، بررسی خواهیم کرد که مشاوره کسب‌وکارهای کوچک شامل چه مواردی می‌شود، چه خدماتی ارائه می‌دهد، چگونه یک شرکت مشاوره کسب‌وکار کوچک راه‌اندازی کنیم، چگونه یک مشاور مستقل کسب‌وکار کوچک شویم و نگاهی به قیمت‌گذاری و جبران خسارت در عمل خواهیم انداخت.

مشاوره کسب‌وکارهای کوچک

مشاوران کسب‌وکارهای کوچک به صاحبان کسب‌وکار در مورد استراتژی، حل مسئله و توسعه مهارت‌ها مشاوره می‌دهند. آنها همچنین منابعی را ارائه می‌کنند و برنامه‌ای برای بهبود عملکرد سازمان ارائه می‌دهند. به‌طورکلی، مشاوران کسب‌وکارهای کوچک کارگران قراردادی هستند که مشکلات را شناسایی می‌کنند، راه‌حل‌ها را اجرا می‌کنند و به اهداف می‌رسند.

مشاوران می‌توانند ابزار مهمی برای کسب‌وکارهای کوچکی باشند که نمی‌توانند در تمام طول سال کارمندان تمام‌وقت استخدام کنند و به شخص ثالثی برای حل یک مشکل شرکت نیاز دارند، یا می‌خواهند یک متخصص برای مشاوره و استراتژی سازی داشته باشند.

مشاور کسب‌وکارهای کوچک چه می‌کند؟

مشاوران مشاغل کوچک می‌توانند مسئولیت‌های مختلفی را انجام دهند. آنها ممکن است چیزی مانند یک طرح تجاری، استراتژی فروش، برنامه بازاریابی یا کمپین روابط عمومی طراحی کنند.

آنها می‌توانند درزمینهٔ های خاصی مانند حسابداری، عملیات، منابع انسانی، مدیریت، بازاریابی یا روابط عمومی تخصص داشته باشند. به‌سختی می‌توان انواع مهارت‌های مشاور کسب‌وکار کوچک را در یک مقاله توضیح داد. آنها می‌توانند تقریباً به هر موضوعی که یک کسب‌وکار کوچک باید پوشش دهد کمک کند.

درنهایت، مشاوران کسب‌وکارهای کوچک از این نظر مشابه هستند که آنها نهادهای مستقلی‌اند که توسط مشاغل کوچک برای تخصص و کمک به فعالیت‌های خاصی که آن شرکت‌ها برای انجام آن‌ها مناسب نیستند، قرارداد بسته‌اند.

در ادامه، برخی از خدماتی که ممکن است یک مشاور انجام دهد را مرور می‌کنیم.

  • مشاوره فروش و بازاریابی.
  • مشاوره مدیریت پروژه.
  • گزارش‌نویسی.
  • پیش‌بینی.
  • مشاوره فناوری اطلاعات
  • مشاوره حسابداری.
  • برنامه‌ریزی استراتژیک.

۱. مشاوره فروش و بازاریابی.

اگر متخصص هستید یا درزمینهٔ فروش و بازاریابی کارکرده‌اید، به‌راحتی می‌توانید این دانش را به‌عنوان یک انتقال دهید.

یک مشاور کسب‌وکار کوچک می‌تواند به طرق مختلف با تیم‌های فروش و بازاریابی کار کند. به‌عنوان‌مثال، آنها می‌توانند یک استراتژی دیجیتال، یک کمپین بازاریابی راه‌اندازی کنند، یا روی توسعه وب یا جنبه آموزشی کار کنند.

برای شفاف‌سازی، بیایید بگوییم یک شرکت با یک مشاور تماس می‌گیرد زیرا تیم فروش آنها عملکرد خوبی نداشته است. یک مشاور کسب‌وکار کوچک وارد می‌شود، مشاهده می‌کند، مشکلات را شناسایی می‌کند (اعم از عملیاتی یا آموزشی)، روی راه‌حلی کار می‌کند و سپس آن را اجرا می‌کند. به‌عنوان‌مثال، یک مشاور ممکن است استفاده از HubSpot Sales Hub یا Active Campaign را توصیه کند.

۲. مشاوره مدیریت پروژه.

یکی از دلایل اصلی که شرکت‌ها مشاوران مشاغل کوچک را استخدام می‌کنند، مدیریت پروژه است. فرض کنید یک شرکت یک محصول یا خط تولید جدید دارد، اما آنها مطمئن نیستند که چگونه برای آن استراتژی داشته باشند، زیرا تنها پنج کارمند وجود دارد و هیچ‌یک از آنها در مدیریت پروژه کار نمی‌کنند.

در آن زمان است که یک مشاور می‌تواند وارد شود و یا به کارکنان شما آموزش دهد که چگونه پروژه را مدیریت کنند یا به‌عنوان مدیر پروژه قراردادی کار کند. علاوه بر این، اگر شرکتی در بلندمدت ناکارآمدی‌های عملیاتی داشته باشد، ممکن است به استخدام یک مشاور برای شناسایی ناکارآمدی‌ها و ارائه برنامه‌ای برای بهبود مدیریت پروژه سازمان فکر کند.

۳. گزارش.

یک مشاور می‌تواند از دو طریق به یک شرکت در ارائه گزارش کمک کند: آنها می‌توانند تجزیه‌وتحلیل‌ها و گزارش‌ها را جمع‌آوری کنند و یا می‌توانند گزارش‌هایی را که وارد می‌شوند تجزیه‌وتحلیل کنند.

این سرویسی است که یک شرکت ممکن است بخواهد برای آن مشاوری را برای مدت طولانی‌مدت استخدام کند. با گزارش دهی، یک مشاور کسب‌وکار کوچک به شرکت کمک می‌کند تحلیل‌ها یا گزارش‌ها را جمع‌آوری و درک کند تا بتواند بر اساس داده‌ها تصمیمات تجاری هوشمندانه بگیرد.

اگر یک شرکت یا مالک بخواهد این کار را به‌تنهایی انجام دهد، ممکن است داده‌ها را اشتباه تفسیر کند یا معنی اعداد را درک نکند.

۴. پیش‌بینی.

زمانی که یک کسب‌وکار کوچک به‌تازگی شروع به کار می‌کند، باید پیش‌بینی‌ها و آینده‌نگری‌هایی برای چگونگی پیش رفتن اوضاع در آینده نزدیک و دور داشته باشد.

بااین‌حال، زمانی که منابع، زمان یا پرسنل کافی برای جمع‌آوری داده‌ها و تجزیه‌وتحلیل آن ندارید، پیش‌بینی سخت است. در آن زمان است که یک مشاور می‌تواند وارد شود. آنها با شرکت کار خواهند کرد تا پیش‌بینی‌های مناسب را درک کند و کنار هم بگذارد.

۵. مشاوره فناوری اطلاعات.

در یک کسب‌وکار کوچک، انتخاب فناوری مناسب و راه‌اندازی کارآمد سیستم کار آسانی نیست. به همین دلیل شرکت‌ها مشاورانی را برای خدمات فناوری اطلاعات استخدام می‌کنند. یک مشاور می‌تواند به انتخاب فناوری مناسب کمک کند و اطمینان حاصل کند که سیستم‌های فناوری به‌درستی و کارآمد تنظیم‌شده‌اند.

اگر یک شرکت برای مدتی راه‌اندازی شده است، یک مشاور کسب‌وکار کوچک می‌تواند به شناسایی ناکارآمدی‌های تکنولوژیکی و سپس یافتن راه‌حلی برای بهبود سیستم و فرآیندهای یک شرکت کمک کند.

۶. مشاوره حسابداری.

حسابداری یکی دیگر از خدماتی است که یک کسب‌وکار کوچک ممکن است برای بلندمدت استخدام کند. با یک تیم کوچک، داشتن یک بخش حسابداری ممکن است ارزش مالی نداشته باشد. بااین‌حال، هر شرکتی به یک متخصص برای مدیریت و بررسی امور مالی نیاز دارد.

یک مشاور کسب‌وکار کوچک که در مدیریت مالی تخصص دارد، می‌تواند بیاید و بودجه‌ها را تنظیم کند، لیست حقوق و دستمزد را تنظیم کند یا در امور مالیاتی کمک کند. امور مالی و حسابداری یکی از سخت‌ترین چیزها برای مدیریت یک شرکت کوچک است، اما همچنین یکی از مهم‌ترین زمینه‌ها برای راه‌اندازی دقیق است.

۷. برنامه‌ریزی استراتژیک.

در اصل، مشاوره کسب‌وکارهای کوچک در مورد برنامه‌ریزی استراتژیک است. یک مشاور ممکن است به برنامه‌ریزی پیام‌های استراتژیک یا راه‌اندازی کمک کند.

نقش مشاور کسب‌وکارهای کوچک شناسایی مسائل و برنامه‌ریزی راهبردی راه‌حل‌ها است. در اصل، آنها حل‌کننده‌های خلاقی هستند که می‌توانند در هر زمینه‌ای از کسب‌وکار تخصص داشته باشند و به کسب‌وکارهای کوچک کمک کنند تا کارآمدتر کار کنند.

چگونه یک شرکت مشاوره کسب‌وکار کوچک راه‌اندازی کنیم

۱. یک طاقچه پیدا کنید و خدمات خود را مشخص کنید.

شرکت مشاوره شما قرار است چه‌کاری انجام دهد؟ هویت شما چیست؟ قرار است چه کسی باشید؟ وقتی نوبت به راه‌اندازی شرکت مشاوره کسب‌وکار کوچک خود می‌رسد، باید اهداف مشخص‌تری نسبت به «ما برای کسب‌وکارهای کوچک مشاوره می‌دهیم» داشته باشید.

کسب‌وکار کوچک ​​شما هم تخصصی و هم چندوجهی است و به‌احتمال‌زیاد برای مدیریت هر عنصر از هر کسب‌وکار در هر صنعتی مجهز نخواهید بود. شما به یک تخصص نیاز دارید – و این باید قبل از شروع به جمع‌کردن شرکت خود به‌وضوح تعریف شود.

شرکت شما بسیار بهتر است در چیزی مانند “ارتباطات برای سرمایه‌گذاری اولیه استارت آپ های B2B SaaS” متخصص شود تا اینکه خود را به‌عنوان یک “شرکت مشاوره برای مشاغل کوچک ” معرفی کند.

۲. احساس قوی نسبت به بازار خود و نقاط دردناک آن داشته باشید.

هنگامی‌که جایگاه خود را مشخص کردید، باید بدانید که چگونه به بهترین نحو با بازار هدف خود مقابله کنید. شما احتمالاً درجاتی از تجربه درزمینهٔ خوددارید. بااین‌حال، شما نمی‌توانید تنها به تجربه قبلی خود در یک بازار اعتماد کنید، زمانی که می‌خواهید شرکت خود را تشکیل دهید. شما باید تحقیقات گسترده‌ای در بازار انجام دهید تا کسب‌وکارهایی را که می‌خواهید با آنها کارکنید و مسائلی که به‌احتمال‌زیاد با آنها مواجه هستند را درک کنید.

با صاحبان کسب‌وکار در پلتفرم‌هایی مانند لینکدین تماس بگیرید تا ببینید آیا می‌توانید درباره مشکلات و شکست‌هایی که معمولاً با آن‌ها مواجه می‌شوند، اطلاعاتی کسب کنید. سعی کنید ادبیاتی مانند محتوای وبلاگ خاص صنعت و قطعات رهبری فکری را پیدا کنید. ببینید آیا می‌توانید در کنفرانس‌ها شرکت کنید یا وبینارها را دانلود کنید تا دیدگاهی عمیق در مورد نحوه عملکرد صنعت هدف خود داشته باشید.

به هر طریقی، نبض محکمی در مورد افرادی که می‌خواهید آن‌ها را جذب کنید، به دست آورید.

۳. یک طرح تجاری را مستند کنید.

کنار هم قرار دادن یک طرح کسب‌وکار لزوماً برای راه‌اندازی یک شرکت مشاوره موفق ضروری نیست، اما هنوز هم می‌تواند کمک بزرگی باشد.

داشتن یک سند که متفکرانه تقسیم‌بندی شده و به‌طور واضح به جزئیاتی مانند اینکه شما چه کسی هستید، چه‌کاری انجام می‌دهید، موقعیت بازار، برنامه‌های شما برای آینده، وضعیت مالی شما و سایر عناصر کلیدی که هویت و دوام شرکت شمارا مشخص می‌کند می‌پردازد می‌تواند دارایی عظیمی برای شما باشد.

داشتن یک طرح کسب‌وکار به شما کمک می‌کند تا نقاط قوت، ضعف و فرصت‌های خود را بهتر درک کنید و درعین‌حال سندی را به شما ارائه می‌دهد که می‌توانید به مشتریان بالقوه نشان دهید تا ثابت کنید مؤثر و قانونی هستید. بازهم، این مرحله اجباری نیست – اما همچنان می‌تواند در کوتاه‌مدت و بلندمدت به شما کمک کند.

۴. مبانی قانونی شرکت خود را پوشش دهید.

شروع هر نوع کسب‌وکاری با الزامات قانونی و مشکلاتی همراه است – و یک شرکت مشاوره کسب‌وکار کوچک نیز از این قاعده مستثنا نیست. به همین دلیل است که باید وکالت حقوقی محکمی پیدا کنید تا اطمینان حاصل شود که شرکت شما در محدوده قانون حرکت می‌کند و از هیچ مرز قانونی تجاوز نمی‌کند.

اما استخدام کمک حقوقی مناسب آسان‌تر از انجام آن است. ارتباط با یک وکیل معتبر، باقیمت مناسب و قابل‌اعتماد که مایل به نمایندگی از شرکت شما است، گاهی اوقات شبیه تعقیب یک اسب شاخ‌دار است.

بهترین کار این است که یک بودجه ثابت بسازید، انتظارات سنجیده را تعیین کنید و ازآنجا ادامه دهید. وکلایی را که به دنبال آنها هستید به‌طور کامل بررسی کنید تا مطمئن شوید که آنها به مشتریان خود خدمات خوبی ارائه کرده‌اند – به‌ویژه آن‌هایی که ویژگی‌های آنها مطابق با شرکت شما است.

فرود در یک ساختار تجاری قانونی

هنگامی‌که وکیل خود رادارید، باید با آنها کارکنید تا مشخص کنید که قصد دارید چه نوع نهادی را ثبت کنید. ساختار کسب‌وکار قانونی شما قرار است چگونه باشد؟ پاسخ شما به این سؤال چندین عنصر کلیدی دیگر از عملیات شمارا نشان می‌دهد – نحوه پرداخت مالیات یکی از مهم‌ترین آنها است.

چهار ساختار اصلی تجاری قانونی وجود دارد:

مالکیت انحصاری – جایی که یک نفر مسئول سود و بدهی یک تجارت است.

شراکت – جایی که دو یا چند نفر مسئولیت مشترک یک تجارت را بر عهده‌دارند.

شرکت با مسئولیت محدود (LLC) – جایی که مالکان شخصاً مسئول بدهی‌ها یا بدهی‌های شرکت نیستند.

شرکت – جایی که یک تجارت ازنظر قانونی جدا از صاحبان آن در نظر گرفته می‌شود.

به‌طورکلی، ثبت‌نام به‌عنوان یک LLC برای یک شرکت مشاوره کسب‌وکار کوچک بسیار منطقی است. هنگامی‌که در حال تعیین نحوه ادامه کار در این مرحله هستید، درباره تصمیمتان کمی فکر کنید – و اگر از قبل کمک قانونی در اختیاردارید، نظر آنها را بخواهید.

۵. در مورد چشم‌انداز رقابتی خود تحقیق کنید.

شرکت شما در هر جایگاهی که باشد مسلماً رقبایی درزمینهٔ کاری خود خواهید داشت؛ و این به نفع شماست که در مورد نحوه عملکرد آنها اطلاعات کافی داشته باشید.

خدماتی را که ارائه می‌دهند و انواع کسب‌وکارهایی که عموماً با آنها کار می‌کنند را، ببینید. انجام این کار به شما امکان می‌دهد متوجه شوید چه نوع سازمان‌هایی به دنبال شرکت‌هایی با تخصص شما هستند. همچنین ممکن است به شما کمک کند شکاف‌هایی را در مشتریان آنها شناسایی کنید که با استفاده از آن می‌توانید برایشان جذابیت ایجاد کنید.

رقابت شما به‌طور طبیعی باید چندین جنبه از نحوه انجام کسب‌وکار شمارا نشان دهد. بازاری برای خدمات شما وجود دارد و باید در مکانی مناسب و پرسود در آن فرود بیایید. همه‌چیز با دانستن اینکه با چه چیزی روبرو هستید شروع می‌شود.

۶. وضعیت مالی خود را درک کنید – ازجمله ساختارهای بالقوه قیمت‌گذاری.

تأمین مالی و بودجه اولیه

اینجا جایی است که شما وارد یکی از عناصر ناراحت‌کننده اما ضروری برای راه‌اندازی شرکت مشاوره می‌شوید. شما نمی‌توانید بدون هیچ تصویری از وضعیت مالی خود شرکتتان را راه‌اندازی کنید – برای خرج کردن پول برنامه‌ریزی کنید.

شما باید ارقام مالی دقیق پشت تلاش‌های اولیه خود را بدانید و همچنین تصویری از این‌که پول از کجا می‌آید و آن منبع چقدر قابل‌اعتماد است داشته باشید. آیا از سرمایه‌گذاران بودجه می‌گیرید؟ آیا از جیب خودپرداخت می‌کنید؟ آیا به دوستان و خانواده متکی هستید؟

با در نظر گرفتن این اطلاعات، می‌توانید شروع به بودجه‌بندی برای آنچه برای گردآوری شرکت شما نیاز است و برنامه‌ریزی اینکه چگونه قصد جذب و حفظ مشتریان رادارید، کنید.

ساختار قیمت‌گذاری

شما همچنین باید یک پیش‌بینی مالی واقع‌بینانه را جمع‌آوری کنید که جنبه‌هایی از کسب‌وکار شما مانند ساختار قیمت‌گذاری‌تان را در بربگیرد.

این مرحله به‌شدت به مرحله قبل از آن متکی است. شما باید تصویر محکمی از نرخ‌ها و مدل‌های قیمت‌گذاری رقبای خود داشته باشید. به‌این‌ترتیب، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که قیمت‌های شما به‌اندازه کافی منطقی و رقابتی هستند تا با دیگران در فضای خود همگام شوید.

در اینجا باید واقع‌بین باشید. سعی کنید بر روی یک ساختار قیمت‌گذاری منطقی قرار بگیرید که بتواند کسب‌وکار شمارا سرپا نگه دارد. این ممکن است به آزمون‌وخطا نیاز داشته باشد، اما شما باید آن را کشف کنید. به‌هرحال، اگر هیچ کسب‌وکار کوچکی علاقه‌ای به پرداخت هزینه خدمات شما نداشته باشد، نمی‌توانید یک شرکت مشاوره مشاغل کوچک موفق را حفظ کنید.

۷. برای رسیدگی به امور حسابداری آماده شوید.

یکی دیگر از عناصر کلیدی راه‌اندازی یک شرکت مشاوره کسب‌وکار کوچک، پوشش جنبه اداری سازمان شما – یعنی حسابداری و امور مالی است.

حسابداری و امور مالی شبیه جنبه حقوقی کسب‌وکار شما هستند، آنها بسیار مهم و ضروری‌اند. اگر می‌خواهید IRS درستی داشته باشید، باید کتاب‌های خود را مرتب کنید؛ اما این می‌تواند برای هرکسی که یک شرکت مشاوره کسب‌وکار کوچک راه‌اندازی می‌کند سخت باشد؛ بنابراین بهتر است دفتردارانی را استخدام کنید تا حداقل بخشی از این فرآیند را انجام دهند.

همچنین برون‌سپاری مسئولیت‌های حسابداری‌تان به یک متخصص می‌تواند کمک کند، اما این احتمال وجود دارد که شما بودجه‌ای برای آن نداشته باشید. در این صورت، ممکن است بخواهید استفاده از نوعی نرم‌افزار حسابداری کسب‌وکار کوچک را بررسی کنید.

۸. شروع به توسعه حضور آنلاین کنید.

هنگامی‌که زیرساخت‌های اداری بیشتری را ایجاد کردید، زمان آن رسیده است که مشتریان بالقوه را جذب کنید. این با ایجاد یک حضور آنلاین قوی شروع می‌شود. یک وب‌سایت حرفه‌ای که به‌خوبی ساخته‌شده، به‌راحتی قابل پیمایش است و به بازدیدکنندگان نشان می‌دهد که شما به‌عنوان یک شرکت چه کسی هستید، همچنین به شما کمک می‌کند قابل‌اعتمادتر و قانونی‌تر شوید.

انتشار محتوای وبلاگ خاص صنعت و سایر وثیقه‌های بازاریابی را در نظر بگیرید تا به تقویت شهرت و تثبیت خود به‌عنوان یک رهبر فکری کمک کنید. شما همچنین باید به‌صورت فعالانه، اما نه تهاجمی، به شبکه‌سازی ادامه دهید. با شنوندگان خود ارتباط داشته باشید. برخی از مکالمات را از طریق پلتفرم‌هایی مانند LinkedIn شروع کنید و شروع به برقراری برخی روابط با مشتریان احتمالی کنید.

۹. پیشنهاد ارزش خود را تعیین کنید.

اطلاعات و بینشی که تا این لحظه به دست آورده‌اید باید به درک کاملی از مخاطبان هدف، رقابت و بازار گسترده‌تر شما برسد. درمجموع، این عوامل باید ارزش پیشنهادی شمارا مشخص کنند.

چه‌کاری می‌توانید انجام دهید که رقبای شما نمی‌توانند انجام دهند؟ آیا می‌توانید مشاوره باکیفیت بالا را باقیمت پایین‌تری نسبت به همتایان خود در صنعت ارائه دهید؟ آیا می‌توانید به کسب‌وکارهای کوچکی که به آن‌ها خدمات می‌دهید توجه ویژه‌ای بدهید که دیگران نتوانند با آن‌ها مطابقت کنند؟ آیا تجربه بیشتری نسبت به شرکت‌های متوسط ​​در بازار خوددارید؟

به هر طریقی، بفهمید چه چیزی شمارا خاص می‌کند و استراتژی‌های فروش و بازاریابی خود را بر اساس آن شکل دهید. پرسوناژهایی را که بیشتر پذیرای خدمات شما هستند را کنار هم قرار دهید و هدف قرار دادن آنها را مشخص کنید.

از بسیاری جهات، این‌جایی است که هر نکته قبلی در این لیست باهم جمع می‌شود. شما قطعات و تکه‌های یک شرکت مشاوره کسب‌وکار کوچک موفق را کنار هم قرار داده‌اید، حال ارزش پیشنهادی شما چیزی است که واقعاً همه‌چیز را به حرکت درمی‌آورد.

۱۰. استخدام کارمندان را به‌طور پایدار و مؤثر شروع کنید.

در اینجا تفاوت اصلی بین راه‌اندازی یک شرکت مشاوره و تبدیل‌شدن به یک مشاور وجود دارد – شرکت به این معنی است که شما افراد دیگری را استخدام می‌کنید. همان‌طور که تجارت شما گسترش می‌یابد و می‌توانید کارمندان جدید جذب کنید، مطمئن شوید که به‌طور متفکرانه و مؤثر استخدام می‌کنید.

تحقیقات خود را در مورد نامزدهایی که می‌خواهید استخدام کنید انجام دهید و با استفاده از ارتباط شخصی و غیرعمومی با آنها ارتباط برقرار کنید. اگر می‌خواهید از فهرست‌های شغلی برای یافتن کارمندان بالقوه استفاده کنید، مطمئن شوید که توضیحات کامل هستند و درک روشنی از انتظارات، مسئولیت‌های نقش و شایستگی‌های ترجیحی شما ارائه می‌دهند.

انتهای مطلب/