اقتصادها با نوآوری نیرو می گیرند. بسیاری از این نوآوری از افراد آینده نگر ناشی می شود که دارای انگیزه، مهارت ها و پیشینه برای تبدیل یک چشم انداز کسب و کار به واقعیت هستند. با این حال، اهمیت کارآفرینان فراتر از تأثیری است که آن افراد بر شرکت های خود دارند. آنها بر جوامع گسترده تر خود و در برخی موارد حتی بر جهان تأثیر می گذارند. کارآفرینان تحولات صنعت را تحریک می کنند، بازارهای کاملاً جدیدی ایجاد می کنند و به ایجاد جوامع انعطاف پذیر کمک می کنند. چهار روش که کارآفرینان به جامعه منتفع می‌شوند:

 • رشد اقتصادی : موفقیت محصولات و خدمات ایجاد شده و فروخته شده توسط کارآفرینان به سایر مشاغل و بازارها می رسد.
 • تولید ثروت : کارآفرینان غالباً بازارهای جدید را هدف قرار می دهند و مخاطبانی را خارج از تمرکز شرکت های مستقر می گیرند. این باعث ایجاد منابع جدید درآمد و سود می شود.
 • تغییرات اجتماعی : کالاها و خدمات نوآورانه ای که کارآفرینان ارائه می دهند وابستگی به فرآیندها و فناوری های قدیمی را کاهش می دهد. یکی از نمونه‌ها روشی است که تلفن‌های هوشمند بر نحوه برقراری ارتباط کسب‌وکارها با مشتریان، کارمندان و شرکا تأثیر گذاشته‌اند.
 • توسعه جامعه : کارآفرینان حس اجتماع را در میان افراد با اهداف و علایق مشترک، چه در یک محله و چه در سراسر قاره ها، پرورش می دهند. محصولات و خدمات آنها به رفاه اجتماعی و اقتصادی جوامع کمک می کند.

شرکت هایی که کارآفرینان پیدا کردند تمایل دارند شخصیت بنیانگذارانشان را منعکس کنند. کارآفرینان از هر زمینه اقتصادی و اجتماعی می آیند. کارآفرینان برای آماده شدن برای چالش‌های تبدیل نوآوری به سرمایه‌گذاری‌های تجاری با ارزش، به آموزش و تجربه‌ای که از برنامه‌هایی مانند مدرک کارشناسی ارشد هنر در مدیریت و رهبری دریافت می‌کنند، تکیه می‌کنند .

کارآفرینان موفق رویاهای خود و دیگران را محقق می کنند. آنها می توانند شخصیت، مهارت ها و خلاقیت خود را با نیازهای مشتری و فرصت های بازار مطابقت دهند. این راهنما اهمیت کارآفرینی را توضیح می‌دهد، انواع و سبک‌های مختلف کارآفرینی را ارائه می‌دهد و مهارت‌هایی را که برای رسیدن به اهداف کارآفرینی شما ضروری هستند، توصیف می‌کند.

انواع کارآفرینی

بیشتر مردم یک کارآفرین را فردی می دانند که رویاهای تبدیل شدن به یک غول صنعت را دارد. در حالی که بسیاری از کارآفرینان بالقوه اهداف بلندی دارند، اکثر آنها فقط امیدوارند که یک کسب و کار موفق ایجاد کنند، چه این موفقیت در سراسر جهان باشد و چه فراتر از جامعه محلی آنها نباشد. انواع کارآفرینی از مشاغل ویترینی شهر تا نوآوری‌های تکنولوژیکی که می‌توانند دنیا را تغییر دهند، متفاوت است.

کارآفرینان کسب و کارهای کوچک

کارآفرینان کسب و کارهای کوچک در وضعیت حقوقی شرکت خود با دیگر صاحبان مشاغل کوچک متفاوت هستند. کارآفرینان عموماً مشاغل خود را ترکیب می کنند، در حالی که مالکان به عنوان مالکان انحصاری، مشارکت یا سایر نهادهای غیرشرکتی فعالیت می کنند. کارآفرینان کسب‌وکارهای کوچک ریسک‌های بیشتری را نسبت به صاحبان کسب‌وکار کوچک معمولی متحمل می‌شوند و تمایل دارند به مجموعه‌ای از مهارت‌ها متکی باشند که شامل تفکر سطح بالا، استدلال تحلیلی و ارتباطات پیچیده بین‌فردی است.

سرمایه گذاران کارآفرین

نقش سرمایه گذاران و کارآفرینان معمولاً مکمل اما متمایز دیده می شود. کارآفرینان به دنبال سرمایه گذارانی هستند تا شرکت های جدید خود را سرمایه گذاری کنند. با این حال، برخی از کارآفرینان تنها بر روی ارائه پشتوانه مالی به واحدهای تجاری جدید تمرکز می کنند. کارآفرینان سرمایه گذار ممکن است حرفه خود را در یکی از این دو نقش آغاز کنند و به ترکیبی از هر دو بپیوندند تا از نقاط قوت هر کدام بهره ببرند.

به عنوان مثال، کارآفرینان ممکن است احساس کنند نیاز به تغییر مداوم عملیات خود دارند، که می تواند از استقرار محکم فرآیندهای تجاری جلوگیری کند. کارآفرینان با در نظر گرفتن نقش سرمایه‌گذار و خرید سهم مالکیت در یک کسب‌ و کار، احتمالاً فرصت‌های تجاری را به صورت استراتژیک‌تر برای سرمایه‌گذاری بر عملکرد کوتاه‌مدت و همچنین اهداف بلندمدت بررسی می‌کنند.

همچنین بخوانید  سه ایده برای شروع کسب و کار طلا

کارآفرینان فناوری

از آنجایی که فناوری‌های جدید در انواع صنایع نفوذ می‌کند، می‌توان گفت که همه کارآفرینان از جهاتی کارآفرینان فناوری هستند. با این حال، در طول ۴۰ سال گذشته، تصویر کارآفرینان فناوری توسط میلیاردرهایی مانند بیل گیتس، جف بزوس و مارک زاکربرگ تسلط داشته است. آنچه این نوع کارآفرینان را متمایز می کند، استفاده عملی آنها از نوآوری های علمی برای حل مشکلات تجاری است.

کارآفرینان فناوری با اشتیاق و باور تزلزل ناپذیرشان به ارزش ذاتی محصولات یا خدماتی که ایجاد می کنند مشخص می شوند. تبدیل شدن به یک کارآفرین فناوری معمولا مستلزم کار کردن ساعات طولانی و فداکاری های مالی در کوتاه مدت برای چشم انداز سود بلند مدت است. کارآفرینان فناوری همچنین باید این توانایی را داشته باشند که ایده های خود را بفروشند، در روزهای سخت استقامت کنند و دیگران را به همان اندازه که آنها نسبت به ایده هایشان مشتاق می کنند، احساس کنند.

کارآفرینان داخلی

کارآفرینان داخلی اصول کارآفرینی را در پروژه‌های یک شرکت یا سازمان موجود اعمال می‌کنند. یکی از تمایزهای مهم بین کارآفرینان و کارآفرینان داخلی، عدم سرمایه گذاری شخصی آنهاست که تأثیر شکست احتمالی را بر هر فردی کاهش می دهد.

کارآفرینان داخلی تمایل دارند کارکنانی با انگیزه، فعال و نوآور باشند که روحیه کارآفرینی را در تیم خود ایجاد می کنند. وقتی شرکت ها به کارکنان آزادی آزمایش و رشد در یک سازمان را می دهند، می توانند از موفقیت پروژه های داخلی کارکنان خود بهره مند شوند. با این حال، شرکت هایی که نتوانند شخصاً کار کارآفرینان درون سازمانی را تشخیص دهند، این خطر را دارند که شاهد خروج آنها برای تبدیل شدن به کارآفرینان مستقل واقعی باشند.

کارآفرینان آنلاین

کسب ‌و کارهای مبتنی بر اینترنت مزایای بسیاری را برای کارآفرینان ارائه می‌کنند، از جمله هزینه‌های راه‌اندازی کم و توانایی ایجاد سریع حضور آنلاین برای استفاده از سرعت سریع بازارها. با این حال، محدودیت کم برای ورود می تواند توهم خطرناکی برای کارآفرینان آنلاین باشد که از تلاش و پشتکار لازم برای دستیابی به اهداف تجاری خود ناتوان هستند.

شرکت‌های آنلاین به تعهد زمان و تلاش مشابه سایر اشکال کارآفرینی نیاز دارند و در معرض چالش‌های خاص خود هستند که بسیاری از آنها مربوط به فناوری است. به عنوان مثال، یک کسب و کار آنلاین احتمالاً به مشارکت با بسیاری از ارائه دهندگان خدمات مختلف متکی است، که قطعی در هر یک از آنها می تواند کسب و کار را آفلاین کند.

سبک های کارآفرینی

همانطور که هیچ دو شرکتی یکسان نیستند، هر تلاش کارآفرینی به اندازه فردی که پشت آن قرار دارد منحصر به فرد است. سبک های کارآفرینی به اندازه ایده هایی که کارآفرینان را به عمل ترغیب می کند متنوع است. یکی از کلیدهای موفقیت کارآفرینی، ایجاد شرکتی است که نقاط قوت آن با ویژگی های برجسته موسس آن مطابقت داشته باشد.

تطبیق رویکرد کارآفرینی با شخصیت

شخصیت، سابقه و تجربه یک کارآفرین بر رویکرد آنها برای راه اندازی یک کسب و کار تأثیر می گذارد. اینها از رایج ترین سبک های کارآفرینی هستند، نوآوران این پتانسیل را دارند که کل صنایع را با ایده های جدید متحول کنند. مخترع توماس ادیسون نمونه اولیه کارآفرین نوآور مدرن بود. این کارآفرینان دانش گسترده ای از صنعت خود، از جمله نیازهای مشتریان خود دارند. آنها همچنین می دانند که چگونه محصولات نوآورانه خود را توسعه و بازاریابی کنند.

مدیران اغلب نقطه مقابل کارآفرینان در نظر گرفته می شوند، اما مهارت های مدیریتی در به ثمر رساندن یک ایده عالی به عنوان یک محصول یا خدمات تجاری بسیار مهم است. کارآفرینان مدیر اهمیت انتخاب و پرورش یک تیم خوب از کارگران و اطمینان از داشتن ابزار و منابع برای موفقیت را درک می کنند

همچنین بخوانید  چگونه کسب و کار خود را رقابتی نگه دارید؟

فرصت طلبان یک کسب و کار مشکل فنی مهم را شناسایی می کنند، راه حلی برنده برای مشکل ابداع می کنند و مسیری را برای ارائه آن راه حل در قالب یک محصول تجاری به بازار می کشند. کارآفرینان فرصت گرایش دارند به جای سابقه فنی، پیشینه تجاری داشته باشند، بنابراین ممکن است بیش از حد روی اهداف کوتاه مدت تمرکز کنند و چشم انداز بزرگتر را از دست بدهند.

انقلابیون از بسیاری جهات نقطه مقابل مدیران و کارآفرینان فرصت هستند زیرا آنها معمولاً دارای پیشینه فنی هستند و ممکن است نسبت به شیوه های تجاری تثبیت شده بیزاری نشان دهند. در حالی که کارآفرینان انقلابی مانند استیو جابز، بنیانگذار اپل، میراثی گسترده و عمیق به جا می گذارند، آنها اغلب به کمک افراد تجاری غیر فنی برای تحقق چشم انداز تغییر جهان خود نیاز دارند.

کارآفرینانی که کسب و کارشان با شخصیت آنها مطابقت دارد

درست همانطور که شخصیت بزرگتر استیو جابز برای رویای او برای ساختن رایانه “برای بقیه ما” مناسب بود، همانطور که شعار بازاریابی اپل اعلام می کرد، دیگر کارآفرینان مهم با به کارگیری سبک منحصر به فرد و تکرار نشدنی خود در این کار موفق می شوند. ابداع راه حل های کاملاً جدید برای مشکلات دنیای واقعی.

جان دی. راکفلر پس از تأسیس استاندارد اویل در اواخر قرن نوزدهم، “ثروتمندترین مرد تاریخ” بود. ثروت راکفلر تا حد زیادی به دلیل تمرکز او بر اداره شرکت تا حد امکان کارآمد با ایجاد یکپارچگی عمودی و افقی برای عملیات آن بود. با این حال، تلاش بی‌رحمانه راکفلر برای کارآمدی با شیوه‌های کسب و کار غیراخلاقی محدود می‌شد. واکنش اجتماعی به انحصار استاندارد اویل در نهایت منجر به فروپاشی این شرکت شد.

والت دیزنی به عنوان یک انیماتور پیشگام و غول سرگرمی مشهور است، اما بزرگترین نوآوری او ممکن است در شناخت پتانسیل تجاری سازی خلاقیت هایش در قالب اسباب بازی، لباس و سایر اقلام باشد. شرکت دیزنی همچنان یکی از بزرگترین و موفق ترین شرکت های سرگرمی در جهان است.

جف بزوس آمازون را در گاراژی در سیاتل در دهه ۱۹۹۰ تأسیس کرد. کمتر از ۲۵ سال بعد، این شرکت یکی از با ارزش ترین شرکت ها در جهان است و بزوس چندین برابر میلیاردر است. بزوس از دوران مدرسه‌اش چشم‌اندازی فراتر از سیاره ما داشته است، اما جنبه عملی هم دارد که مدت‌ها قبل از بقیه دنیا به پتانسیل اینترنت پی برده است. از آنجایی که آمازون در اوایل این قرن به رشد بی سابقه ای دست یافت، بزوس به طور همزمان در تلاش های مختلفی خارج از خرده فروشی آنلاین، از جمله پروژه فضای کسب و کار Blue Origin، سرمایه گذاری کرد.

کارآفرینان از پیشینه‌های گوناگون به وجود می‌آیند

هر زمینه ای می تواند به عنوان سکوی پرشی برای یک کسب و کار جدید موفق عمل کند. کارآفرینان از طیف وسیعی از تجربیات آموزشی، فنی و تجاری ناشی می‌شوند که شامل مدیریت، فناوری، فروش و بازاریابی و تحقیقات علمی می‌شود. کارآفرینان علاوه بر اشتیاق همیشگی برای تحقق نوآوری‌هایشان، ویژگی‌های خاصی دارند:

 • آنها متفکران مستقلی هستند.
 • آنها نسبت به شانس موفقیت خود خوشبین و مطمئن هستند.
 • آنها حل کننده خلاق مشکلات هستند.
 • آنها سرسخت، رویا و متمرکز هستند.
 • آنها بیشتر احتمال دارد که عمل کنند تا اینکه منتظر بمانند، و به جای اجتناب از آنها به چالش ها حمله می کنند.

مهارت های کارآفرینی

رشد یک کسب‌ و کار نیازمند مجموعه‌ای از مهارت‌ها است، اما یکی از ویژگی‌هایی که همه آنها را به هم مرتبط می‌کند، رهبری است. کارآفرینان یک ایده را به محصول یا خدماتی تبدیل می کنند که برای مشتریان ارزش دارد. هر مرحله از فرآیند از ایجاد طرح کسب و کار تا رسیدن به سودآوری مستلزم مجموعه ای از مهارت های سازمانی و بین فردی است که همه آنها به رهبری بستگی دارد.

همچنین بخوانید  9 روش عالی برای فروش بیشتر

مهارت‌های مهم کارآفرینی از درک ریسک‌ها در مقابل پاداش‌های سرمایه‌گذاری کسب و کار گرفته تا داشتن برنامه‌ای برای پاسخگویی با تغییر شرایط را شامل می‌شود. اینها قابلیت هایی هستند که کارآفرینان برای رونق دادن به کسب و کار خود به آنها نیاز دارند:

 • رهبری : کارآفرینان در تمام تعاملات خود با سرمایه گذاران، کارمندان و طرف های خارجی، غیرت خود را برای شرکت نشان می دهند. آنها به خود و تجارت اطمینان دارند و قاطع و در عین حال سازگار هستند. آنها به نظرات دیگران گوش می دهند و به آنها احترام می گذارند و همیشه از فرصت ها برای مطالعه و یادگیری استفاده می کنند.
 • ارتباطات بین فردی : کارآفرینان می دانند که خطوط ارتباطی در یک سازمان باید به هر دو صورت اجرا شود. ارتباط به ویژه برای کارآفرینان مهم است زیرا همه مهارت های دیگر آنها را موثرتر می کند. مهارت های ارتباطی برای بستن فروش، تقویت روحیه کارکنان، حل تعارضات و مذاکره در قراردادها استفاده می شود.
 • رفتار سازمانی : فناوری بخش حیاتی هر سرمایه گذاری تجاری جدید است، اما توانایی مدیریت افراد در نهایت موفقیت یک شرکت را تعیین می کند. مدیریت افراد اشکال مختلفی دارد، اما نکته کلیدی تطبیق رویکرد سازمانی با ویژگی های کسب و کار و کارکنان آن است.
 • استراتژی کسب ‌و کار : اهمیت تمرکز تجاری واضح و خوش‌بین بودن و تلاش برای دستیابی به اهداف شرکت با نیاز به سازگاری و پذیرش زمانی که صنایع، بازارها و ترجیحات مشتری تغییر می‌کنند متعادل می‌شود. کارآفرینان قاطع و پرشور هستند، اما همچنین آماده و مایل به ایجاد تغییرات در مواقع ضروری هستند تا شرکت را در مسیری رو به جلو نگه دارند.
 • همکاری و مدیریت پروژه : کارآفرینان اهمیت یک عضو خوب تیم بودن و همچنین خدمت به عنوان رهبر تیم را درک می کنند. آنها با مدیران، سرمایه گذاران، شرکا و ذینفعان به عنوان همتایان که همگی نقش های مهمی را به جای سلسله مراتب دارند، روابط برقرار می کنند.

مزایای کارآفرینی

مزایای کارآفرینی فراتر از کسب و کارهایی است که ایجاد می کنند. کارآفرینان زندگی افراد و جوامع و همچنین اقتصاد کلی را بهبود می بخشند. کارآفرینان در ایجاد تغییرات اجتماعی و بهبود شیوه زندگی و کار مردم نقش اساسی داشته اند. آنها با ایجاد شغل و ایجاد محصولات ایمن تر، ارزان تر و کاربردی تر به بالا بردن استاندارد زندگی برای همه کمک می کنند. مزایای کارآفرینان برای قبول خطرات ناشی از تبدیل ایده به یک کسب و کار شامل درآمدهایی است که سرمایه‌گذاری آنها ایجاد می‌کند و همچنین توانایی تنظیم برنامه خود را دارد. با این حال، کارآفرینان از اینکه می بینند ایده آنها به یک شرکت پر رونق تبدیل شده است، و دانستن مهارت ها و رهبری آنها به تحقق آن کمک کرده است، احساس رضایت می کنند.

جوامع از مزایای کارآفرینی بهره مند می شوند زیرا کسب و کارها به تقویت نوآوری، ترویج توسعه اقتصادی و ایجاد شغل کمک می کنند. یک شرکت موفق به احتمال زیاد توسعه پیدا می کند، که مالیات، شغل و سایر مزایا را برای منطقه ایجاد می کند. کسب و کارهای پر رونق تمایل به جذب سرمایه گذاری های دیگر در زمینه های مشابه یا مرتبط دارند و اغلب در پروژه های اجتماعی سرمایه گذاری می کنند و از خیریه های محلی حمایت می کنند.

با وجود مزایای فراوان کارآفرینی، خطرات ذاتی دارد. فقدان نظارت مناسب دولت می تواند منجر به اعمال ناعادلانه کار، فساد و فعالیت های مجرمانه شود. همچنین، سرمایه‌گذاری‌های کسب و کار جدید نرخ شکست بالایی دارند. مزایای کارآفرینی تنها پس از آمادگی زیاد، برنامه ریزی و تلاش زیاد محقق می شود.

انتهای مطلب/ منبع