مشاوران استراتژی به سازمان ها در تصمیم گیری های سطح بالا به شیوه ای بی طرفانه، با استفاده از دانش عمیق صنعت برای ارائه بهترین نتایج، توصیه می کنند. این یک نوع مشاوره مدیریت است که به طور کلی به معنای مشاوره در بالاترین سطح یک شرکت است. مشاوران استراتژی در هر صنعتی با نهادهای بخش خصوصی و دولتی در طیف گسترده ای از مسائل کار می کنند.

به عنوان مثال، یک شرکت به دنبال صرفه جویی در هزینه در یک بازار کوچک است، بنابراین تصمیم می گیرد یکی از کارخانه های تولیدی خود را تعطیل کند. آنها می‌خواهند بدانند که آیا این اقدام ارزشمندی است، کدام یک از کارخانه‌هایشان باید تعطیل شوند، چقدر پول برایشان صرفه‌جویی می‌کند، چقدر برایشان هزینه خواهد داشت، و چگونه باید زنجیره تامین خود را بازسازی کنند تا این کاهش تولید را مدیریت کنند، اینجاست که یک مشاور استراتژیک وارد می شود.

چرا سازمان ها از مشاوران استراتژی استفاده می کنند؟

سوال واضحی که به ذهن خطور می کند این است که “چرا سازمان ها خودشان به این سوالات رسیدگی نمی کنند؟”
مشاوران عموماً در مورد تصمیمات مهمی که برای آینده شرکت حیاتی هستند وارد می شوند تا مطمئن شوند که هر زاویه ای در نظر گرفته می شود. آنها می توانند کاملاً خود را وقف سؤال مورد نظر کنند، در حالی که مدیران معمولاً مشغول اداره واقعی شرکت هستند. مشاوران همچنین در یک صنعت یا موضوع خاص، مانند موقعیت یابی یا بازسازی در بازار، تخصص عمیقی ارائه می دهند.

همچنین مواردی وجود دارد که مشاوران یک هدف قانونی را انجام می دهند. در طول ادغام، قبل از تکمیل معامله، به اشتراک گذاری اطلاعات بین دو شرکت غیرقانونی است. مشاوران می توانند به طور مستقل عمل کنند و اطلاعاتی را از هر دو طرف به دست آورند تا استراتژی آماده برای لحظه امضای آخرین سند داشته باشند.

به چه مهارت هایی نیاز دارم؟

علاوه بر دانش خاص صنعت، چند مهارت کلی وجود دارد که برای یک حرفه در مشاوره استراتژی ضروری است:

۱_ مهارت های تحلیلی : توانایی جمع آوری و تجزیه و تحلیل حجم زیادی از داده ها، ارزیابی مشکلات و ساختار راه حل ها و ارائه اطلاعات در سطوح مختلف. این مهارت ها در مصاحبه مطالعه موردی معروف، که تقریباً در همه برنامه های مشاوره استفاده می شود، ارزیابی می شوند.
۲_ مهارت های مردمی : مشاوره یک صنعت متمرکز بر مشتری است و زمان زیادی صرف پرداختن به مدیریت می شود تا مسائلی را که با آن روبرو هستند درک کنید. شما باید بتوانید روابط ایجاد کنید، در صورت لزوم متقاعد کننده باشید و بدانید چه زمانی باید به تعویق بیفتید.
۳_ مدیریت زمان : مشاوران استراتژی با ضرب‌الاجل‌های محدود کار می‌کنند و از دست دادن آنها یک گزینه نیست.
۴_ انعطاف پذیری : حتی زمانی که متخصص باشید، چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود خواهد داشت. شما باید همیشه از عملکرد خود آگاه باشید و راه هایی برای بهبود پیدا کنید

شرکت های اصلی چه کسانی هستند؟

شرکت هایی که مشاوره استراتژی انجام می دهند بین شرکت هایی که هیچ کاری جز مشاوره استراتژی انجام نمی دهند (بازی خالص) و شرکت هایی که آن را در کنار سایر خدمات مشاوره و حرفه ای ارائه می دهند تقسیم می شوند.
۱_ سه شرکت معتبر بازی خالص در جهان به عنوان سه بزرگ شناخته می شوند:
Mckinsey& Company، Boston Consulting Group، Bain & Company

۲_ شرکت‌های مشاوره‌ای با استراتژی بزرگ شامل Accenture ، Capgemini ، LEK Consulting ، OC&C Strategy، Oliver Wyman هستند.
۳_ در نهایت، چهار شرکت بزرگ خدمات حرفه ای PwC ، EY ، Deloitte، KPMG همگی دارای شیوه های مشاوره رو به رشدی هستند که طیف وسیعی از فرصت ها را ارائه می دهند.

انتهای مطلب/