اگر به کار مشاوره مستقل فکر می‌کنید، اولین سوالی که از خود می‌پرسید این است: “چگونه کسب و کار خود را بازاریابی کنم؟” مهم نیست که مهارت های مشاوره شما چقدر خوب است، هیچ کس نمی تواند از آنها استفاده کند مگر اینکه بدانید چگونه کسب و کار  خود را به طور موثر بازاریابی کنید. سوال این است که آیا از این رشد و فرصت استفاده می کنید؟ آیا مشتریان بالقوه شما را می شناسند و می توانند شما را پیدا کنند؟ دانستن اینکه چگونه کسب و کار خود را بازاریابی کنید اولین گام حیاتی است.

چگونه کسب و کار مشاوره خود را بازاریابی کنید

مایکل گربر، نویسنده  E-Myth Revisited، به کارآفرینان توصیه می کند که «روی» کسب و کار خود کار کنند، نه فقط «در» آنها. این بدان معنی است که شما نمی توانید فقط روی تحویل به مشتریان متمرکز شوید. همچنین باید به رشد کسب و کار خود، یافتن مشتریان جدید و متمایز شدن از رقبا توجه کنید. عقل متعارف این است که شما باید ۵۰ درصد از زمان خود را صرف بازاریابی کنید.

بازاریابی در مورد فروش است، شما در حال تلاش برای یافتن خریداران برای خدمات خود هستید. با درک بازار و مشخص کردن واضح اینکه چگونه خدمات شما یک مشکل را حل می کند یا نیازهای یک مشتری بالقوه را برآورده می کند، شروع می شود. این شامل قیمت گذاری می شود. آنچه شما هزینه می کنید، با میزان تمایل مشتری به پرداخت متعادل می شود. بازاریابی همچنین شامل درک تکنیک های بازاریابی است. این ممکن است شامل بازاریابی محتوا، بازاریابی رسانه های اجتماعی و ایمیل، ارجاعات، تبلیغات، حمایت مالی از رویدادها، برنامه های وفاداری و موارد مشابه باشد.

داشتن یک استراتژی بازاریابی معمولاً شامل چهار مرحله است:

  1. ایجاد آگاهی:

این در مورد شناسایی مشخصات افرادی است که می خواهید جذب کنید و آنها را از برند خود آگاه کنید.

  • ایجاد علاقه:

لازم است مردم را به آنچه ارائه می دهید علاقه مند کنید و خود را از رقبا متمایز کنید.

  • ایجاد تقاضا:

در اینجا، شما در حال تلاش برای ایجاد یک ارتباط عاطفی هستید، جایی که مردم مزایایی را در آنچه ارائه می دهید می بینند.

  • حرکت به سمت عمل:

ارتباط مشتریان بالقوه با شما، محصول و خدمات شما را آسان کنید.

شما باید اطمینان حاصل کنید که یک خط  فروش از مشتریان احتمالی دارید که از معرفی به بسته شدن منتقل می شوند تا یک جریان کار مداوم داشته باشید. علاوه بر این، قیف فروش خود را تجزیه و تحلیل کنید. نرخ تبدیل مشتریان بالقوه که از طریق خط فروش حرکت می‌کنند تا پیشنهادات شما را سخت‌تر کرده و مهارت‌های ارتباطی شما را در صورت لزوم بهبود بخشد.

همچنین بخوانید  7 ویژگی یک مشاور موفق

چگونه یک کسب و کار کوچک را بازاریابی کنیم

این اشتباه را مرتکب شوید که فکر کنید باید مشاغل کوچک را هدف قرار دهید زیرا یک کسب و کار کوچک دارید. مشکل این است که شما درآمد خود را محدود خواهید کرد و برای همیشه به دنبال مشتریان جدید خواهید بود. اگر مشتریان بزرگ‌تری را هدف قرار دهید، خدمات خوبی ارائه دهید و روابط خوبی با مشتری ایجاد کنید، احتمالاً کسب ‌و کارهای تکراری خواهید داشت و همچنین می‌توانید هزینه بیشتری نیز دریافت کنید. حقیقت این است که در اقتصاد، اندازه و موقعیت جغرافیایی اغلب مهم نیست. توانایی شما در پاسخگویی سریع به نیازهای مشتری، شما را از فرآیندهای اغلب پرمشغله شرکت های مشاوره بزرگ متمایز می کند. هنگامی که شما پیشنهادات را می نویسید، این به یک نقطه فروش قابل توجه تبدیل می شود.

فرصت های کسب و کارهای کوچک هرگز بهتر نبوده است. تحقیقات نشان می‌دهد که شرکت‌های کوچک مشاوره‌ای در حال رشد بیشتر از شرکت‌های متوسط تا بزرگ هستند. این تا حدی به این دلیل است که شرکت‌ها به دنبال پیشنهادات تخصصی‌تر و روابط صمیمی‌تر مشتری و مشاور هستند و تا حدودی به این دلیل است که آنها نیازها را به بخش‌های تخصصی تقسیم می‌کنند و به دنبال مشاورانی با تجربه خاص هستند. علاوه بر این، با دیجیتالی شدن جهان، مشاغل کوچکتر و خانوادگی نیز برای کمک به مشاوران مستقل روی می آورند.

نحوه بازاریابی آنلاین کسب و کار

شما می توانید این کار را به تنهایی انجام دهید و یک وب سایت مشاوره مستقل راه اندازی کنید. این به معنای توسعه یک استراتژی محتوا، راه اندازی کانال های رسانه های اجتماعی و ایجاد یک جامعه است. نام بازی امروز در مورد ایجاد فضایی است که افراد بتوانند با شما و یکدیگر صحبت کنند. این می تواند از طریق گروه های YouTube، Facebook و LinkedIn، جلسات حضوری یا وبینارها باشد.

بازاریابی مشاوره

بخش اساسی هر استراتژی بازاریابی کسب و کار، بازخورد صادقانه مشتری و ارجاعات ناشی از آن است. یادگیری درخواست بازخورد کتبی از مشتریان به تنهایی یک مهارت است و می تواند به طور قابل توجهی به برند شما کمک کند.

همچنین بخوانید  مراحل استراتژیک توسعه کسب و کار

بازاریابی محتوا

ارائه محتوای با کیفیت بالا به یک عنصر حیاتی در توسعه اعتبار تبدیل شده است. این می تواند یک وبلاگ، مطالعات موردی یا سابقه ای از آموخته های شخصی باشد. پادکست ها و ویدیوها به طور فزاینده ای محبوب هستند.

بازاریابی ویدیویی

بازاریابی ویدئویی بسیار موثر است. تحقیقات انجام شده توسط Wyzowl در دسامبر ۲۰۲۰ پاسخ های زیر را از سوی کسانی که از ویدئو برای بازاریابی یا توضیح محصولات خود استفاده کرده بودند نشان داد:

  • ۸۳%: ویدئو میانگین زمانی را که بازدیدکنندگان در وب سایت خود می گذرانند افزایش داده است
  • ۹۴٪: به افزایش درک کاربر از محصول یا خدمات خود کمک کرد
  • ۸۴٪: ویدئو به تولید سرنخ کمک کرد

از دیدگاه مشتری، این تحقیق نشان داد که ۶۹٪ گفتند که ترجیح می دهند یک ویدیوی کوتاه تماشا کنند، در مقایسه با ۱۸٪ مایل به مقاله مبتنی بر متن و ۲٪ مایل به تماس فروش یا نسخه نمایشی. همچنین احتمال اشتراک‌گذاری محتوای ویدیویی با دیگران دو برابر بیشتر از هر نوع محتوای دیگری است.

جالب اینجاست که وبینارها داستان موفقیت ویدیو در سال ۲۰۲۰ بودند، به طوری که ۶۲ درصد از بازاریابان گفتند که از آن ها در سال ۲۰۲۰ استفاده کرده اند و ۹۱ درصد از کسانی که از آنها استفاده کرده اند، گفته اند که موثر بوده اند. ایجاد ویدیوها آسان تر و مقرون به صرفه تر شده است. چندین سایت «چگونگی»، ابزار ویرایش و حتی فناوری‌های رایگان برای کمک وجود دارد. در اینجا برخی از قوانین اساسی وجود دارد که باید به خاطر بسپارید:

  • خدمات خود را به وضوح توضیح دهید و چرا به نفع مشتری است.
  • یک سری ویدیوی کوتاه داشته باشید که جنبه‌های مختلف پیشنهادتان را توضیح می‌دهد نه یک ویدیوی طولانی.
  • ظاهر و احساس حرفه ای ایجاد کنید. این شامل نورپردازی و پس‌زمینه صحیح، دوربین‌های دیجیتال یا گوشی‌های هوشمندی است که تصاویر واضح و وضوح بالا ارائه می‌دهند، سه‌پایه‌ها برای از بین بردن لرزش، و ابزارهای ویرایش ویدیو

بازار مشاوره آنلاین

امروزه لازم نیست مشاوران آزاد به تنهایی این کار را انجام دهند. بازار مشاوره آنلاین به طور چشمگیری چشم انداز کار مشاوره مستقل را تغییر داده است. همچنین طرز فکر مشتریان در مورد کارمندان و شیوه های استخدام آنها را تغییر داده است. نیروی کار مایع، ترکیبی از کارگران تمام وقت، پاره وقت، آزاد و از راه دور، به امری عادی تبدیل شده است.

همچنین بخوانید  10 راز روانی برای موفقیت در بازاریابی

برخی از پلتفرم‌های شناخته شده‌تر عبارتند از Upwork، Fiverr و Freelancer که میلیون‌ها کاربر و مشاغل پست شده را گزارش می‌کنند. با این حال، سازمان‌های کوچک‌تر، مانند Consultport، پلتفرم‌هایی را نیز فراهم می‌کنند که در آن مشاوران مستقل می‌توانند فرصت‌های عالی را با مشتریان مطلوب بیابند و مشتریان می‌توانند بلافاصله از نیروی کار جهانی با استعدادهای بسیار ماهر بهره ببرند.

این خدمات بسیار فراتر از آژانس کاریابی به سبک قدیمی حرکت کرده است و جویندگان کار را با موقعیت های باز در شرکت ها مطابقت می دهد. تمرکز بر روی تطبیق مشاوران با پروژه هایی است که بهترین استفاده را از مهارت های آنها می کنند. به طور همزمان، به مشتریان لیست کوتاهی از مناسب ترین مشاوران برای پروژه های خود ارائه می شود که همه آنها از قبل بررسی شده اند، بنابراین هرگونه حدس و گمان در مورد مهارت هایی که دارند حذف می شود.

این پلتفرم ها مزایای بسیار زیادی را برای مشاوران مستقل فراهم می کنند. از دیدگاه فروش، احتمال اینکه مشتری شما را پیدا کند بسیار بیشتر است. پلتفرم‌ها بازاریابی را انجام می‌دهند، ابزارهای سئو و کانال‌های رسانه‌های اجتماعی را ارائه می‌کنند و برای پست‌های وبلاگ حرفه‌ای هزینه می‌کنند. جزئیات شما به عنوان بخشی از یک گروه بزرگتر از کارشناسان نمایه می شود. این پلت فرم موفقیت های پروژه قبلی شما و بازخورد مشتریان شما را به نمایش می گذارد. خط فروش شما کم و بیش تضمین شده است.

رویکرد جدید برای بازاریابی موثر کسب و کار مشاوره شما

عقل مرسوم این است که مشاوران مستقل باید نیمی از زمان خود را صرف بازاریابی کنند. این شامل شبکه سازی، فراخوانی مشتریان بالقوه، ارائه پیشنهادات و پیشنهادات، حفظ حضور آنلاین، و توسعه سیستمی برای جذب و تبدیل مشتریان است. این می تواند یک چشم انداز دلهره آور برای صاحبان مشاغل کوچک باشد.

بازاریابی کسب و کار شما بسیار ساده تر و موثرتر شده است. رشد پلتفرم‌های آنلاین زمان و هزینه‌های بازاریابی را کاهش داده و کار مشاوره مستقل، مهارت‌های مشاوره آزاد و کسب ‌و کارهای کوچک مشاوره را رقابتی و قابل مشاهده کرده است. مشتریان به راحتی می توانند شما را پیدا کنند و خدمات شما را درگیر کنند. شما یک برنامه از کارهای آینده نگر دارید و زمانی برای تمرکز روی پروژه های فعلی به جای یافتن پروژه های جدید دارید.

انتهای مطلب/ منبع