جذب یک متخصص بازاریابی برای اداره بخش شما نیازمند سرمایه گذاری جدی است. شما می توانید از یک استراتژی کیفی با پشتوانه تخصص بهره های زیادی ببرید، اما مهم است که به یاد داشته باشید که حرفه ای های بازاریابی جادوگر نیستند. آنها باید در محدوده برند شما، تعهد تیم شما و عمق بودجه بازاریابی شما کار کنند. در اینجا پنج موردی که باید هنگام استخدام یک مشاور بازاریابی بدانید آورده شده است.

۱.چک لیست استخدام مشاور بازاریابی

شما باید مطمئن شوید که یک حرفه ای بازاریابی مناسب برای اجرای حساب شما انتخاب شده است. چه در حال استخدام داخلی باشید و چه برای استخدام یک  مشاور استراتژیک بازاریابی ، همچنان باید چک لیست مشابهی برای یافتن مناسب داشته باشید.

 • فرآیند مصاحبه کامل: با بررسی گزینه های برتر با فرآیند مصاحبه شروع کنید تا با آنها آشنا شوید. مشاور بازاریابی شما باید به شما گوش دهد و اهداف شما را به خوبی درک کند. شما می خواهید حرفه ای را انتخاب کنید که بداند در مورد چه چیزی صحبت می کنند و هنوز هم برای یادگیری کسب و کار و زوایای شما وقت صرف می کند.
 • ارتباط: مراقب باشید که آنها از طریق فرآیند مصاحبه و خطوط ارتباطی کتبی چگونه پاسخ می دهند. آیا آنها به موقع هستند؟ اگر مشکلی پیش بیاید با هم ارتباط برقرار می کنند؟ آیا آنها واضح و قابل درک هستند؟ یک مشاور بازاریابی باید در ارتباطات بسیار ماهر باشد.
 • ارجاعات: آیا چیزهای خوبی در مورد این حرفه ای از شرکت های دیگر شنیده اید؟ یکی از بهترین راه ها برای یافتن یک متخصص بازاریابی قابل اعتماد، صحبت با دیگرانی است که در گذشته با آنها کار کرده اند. آنها همچنین ممکن است ارجاعی ارائه دهند که به شما کمک می کند تا متوجه شوید که این شخص چقدر قابل اعتماد است.
 • نظرات: برای بررسی آنلاین کسب و کار مشاوره فرد تماشا کنید. مردم ممکن است در رسانه های اجتماعی یا گوگل به آنها امتیاز دهند. حتی ممکن است یک مقاله کامل در وبلاگ پیدا کنید که به خدمات خوب یا بد اختصاص داده شده است. فقط برای اینکه تجربیات قبلی مشتری را احساس کنید، کمی جستجو و شبکه سازی کنید.
 • پیشنهاد: اگر یک متخصص بازاریابی داخلی را استخدام می کنید، بسته حقوق و مزایا از انتهای شما خواهد آمد. اگر یک مشاور بازاریابی استراتژیک را برای کمک به برون سپاری استراتژی بازاریابی خود استخدام می کنید، این پیشنهاد از طرف آنها ارائه می شود. شما باید یک متخصص بازاریابی پیدا کنید که در حد بودجه شما باشد و ارزش آن را داشته باشد. در حالت ایده آل، در نهایت با افزایش فروش و رشد، بازگشت سرمایه (ROI) بسیار خوبی خواهید داشت.

۲. مزایای استخدام مشاور بازاریابی

مشاور بازاریابی شما جادو نخواهد کرد. آنها متخصصان بسیار آموزش دیده ای هستند که ابزارهای بازاریابی پیشرفته و نحوه کار از طریق الگوریتم ها را می دانند. آنها با بودجه، تیم و برند شما محدود خواهند شد. درک این موانع بالقوه برای تلاش های بازاریابی آنها کمک زیادی به حفظ رابطه سالم و سازنده برای یک برنامه بازاریابی قوی خواهد کرد.

شما باید با مشاور خود ارتباط برقرار کنید و تصور نکنید که او اهداف، چالش ها یا اهداف شما را درک می کند. هر مشتری مجموعه ای از ترجیحات خود را دارد. هرچه بیشتر بتوانید نمونه هایی از محتوای مورد علاقه خود و تفاوت شما با رقبا را ارائه دهید، مشاور بازاریابی بیشتر متوجه می شود که دنبال چه هستید. ممکن است کمی عقب و جلو طول بکشد تا در همان صفحه قرار بگیرید.

یک مشاور بازاریابی خوب:

 • بهبود سیستم ها و فرآیندهای بازاریابی
 • توسعه استراتژی بازاریابی پیچیده
 • به روشن شدن مسیر و پیام خود کمک کنید
 • تولید سرنخ و تبدیل را افزایش دهید
 • استراتژی بهینه سازی موتور جستجو (SEO) را ایجاد کنید
 • معیارهای کلیدی را برای سنجش موفقیت ارائه دهید

۳. هنگام اضافه کردن یک مشاور بازاریابی به تیم خود چه انتظاری دارید

حرفه ای مناسب قرار است کسب و کار شما را بشناسد و سپس به شما کمک کند تا بهترین شیوه های بازاریابی را به مخاطبان هدف خود در پلتفرم های مختلف هدایت کنید. دانستن اینکه چه چیزی از متخصص بازاریابی خود انتظار دارید می تواند به شما کمک کند تا مناسب تیم خود را پیدا کنید.

مهارت های مهم برای یک مشاور بازاریابی: بدون شک، مشاوره بازاریابی نیاز به رویکرد حل مسئله و قابلیت های برنامه ریزی سازمان یافته دارد. متخصص شما باید بتواند چالش های کسب و کار الکترونیک، کپی رایتینگ و بازاریابی محتوا را درک کند. به عنوان یک بازاریاب حرفه ای، مشاور باید درک خوبی از آنچه برای نوشتن یک استراتژی بازاریابی ورودی موثر، شخصیت های خریدار، و دستورالعمل های برندینگ برای پوشش نیازهای کسب و کار شما لازم است، داشته باشد.

استراتژی بازاریابی سطح بالا: مشاور شما هیچ یک از پیاده سازی ها را انجام نمی دهد، فقط خود استراتژی را ایجاد کنید. این استراتژی باید به شفاف سازی مشتری ایده آل شما کمک کند، انتظار داشته باشید برای خریدهای جدید چه چیزی بپردازید، کجا باید سرنخ ها را هدف قرار دهید و چگونه محصول یا خدمات خود را به عنوان یک راه حل قرار دهید. صاحبان مشاغل اغلب ایده خوبی برای آنچه انجام می دهند و به چه کسانی خدمات می دهند دارند، اما این استراتژی واقعاً جهت را روشن می کند و یک نقشه راه برای همه کمپین های بازاریابی آینده ارائه می دهد.

هزینه استخدام یک مشاور بازاریابی چقدر است: هنگام انتخاب مشاور، طیف گسترده ای از قیمت ها را پیدا خواهید کرد. فریلنسرها ممکن است با نرخ ساعتی کار کنند. آژانس ها و مشاوران استراتژی بازاریابی احتمالاً نرخ ثابتی را برای ممیزی یا نقشه استراتژی دریافت می کنند. همه اینها گزینه‌های ارزان‌تری نسبت به استخدام یک CMO تمام وقت هستند. یک آژانس بازاریابی تمایل دارد تا استراتژی هایی را بفروشد که با سایر خدماتی که ارائه می دهند مطابقت داشته باشد. با استخدام یک مشاور استراتژی بازاریابی مستقل، دیگر نیازی به تعجب نخواهید داشت که آیا استراتژی ای را دریافت می کنید که تا حدودی با قالب جهت گیری آژانس اصلی شکل گرفته است.

۴. چگونه مشاور بازاریابی خود را پیدا و جذب کنید

بخش سخت معمولاً یافتن مشاور بازاریابی ایده آل و جذب آنهاست. می‌توانید درخواست خود را به هیئت‌های شغلی ارسال کنید یا به دنبال مشاور بازاریابی باشید که بسیار توصیه می‌شود. در حالی که برخی از بازاریابان فقط به صورت تمام وقت کار می کنند، برخی دیگر مایل به کار پاره وقت یا برای قراردادهای کوتاه مدت هستند.

شما چیزهای زیادی در مورد نحوه ظاهر پروفایل شخصی و کپی وب سایت آنها خواهید آموخت. آیا آنها در کاری که انجام می دهند خوب هستند؟ محتوای شخصی آنها به شما نگاه بسیار خوبی به روش و تجربه آنها می دهد. این یک راه مطمئن برای گفتن نیست، اما نحوه برخورد آنها با سایت خود گویای چیزهای زیادی است.

مراقب باشید که یک مشاور بازاریابی را انتخاب کنید که به یک جنبه از استراتژی محدود نمی شود. یک مشاور خوب تمام جنبه های بازاریابی را درک می کند. آنها کسانی نخواهند بود که استراتژی را اجرا کنند، اما ممکن است بتوانند به شما کمک کنند تا شما را با تیم های بسیار ماهر یا متخصصان مرتبط کنید تا بتوانید جنبه های خاصی از بازاریابی خود را برون سپاری کنید.

وقتی مشاور ایده آل را پیدا کردید، کسب و کار خود را به آنها بفروشید. بهترین مشاوران به کسب و کار شما نیاز ندارند زیرا مشتریان دیگری خواهند داشت. به آنها بگویید که چقدر مشتری بزرگی هستید و در مورد آنچه که امیدوارید از رابطه به دست آورید، شفاف باشید. رابطه قرار است یک خیابان دو طرفه باشد. شما نمی توانید از یک حرفه ای بازاریابی انتظار داشته باشید که برای شما خم شود و افراد خوب ارزش خود را بدانند.

۵. مطمئن شوید که تیم شما برای یک مشاور بازاریابی آماده است

آیا تیم شما آماده اتخاذ استراتژی نوشته شده توسط شخص ثالث است؟ یک برنامه بازی عینی از یک مشاور بازاریابی گاهی اوقات می تواند شبیه حمله به تیم های خاص باشد. تیم خود را با کمک به آنها برای پذیرش تغییرات و خرید در فرآیند آماده کنید. تیم شما باید:

 • پذیرای انتقاد باشید
 • مایل به تغییر فرآیندها باشید
 • سوالات خوب بپرسید
 • مفروضات را به چالش بکشید
 • لذت ببرید و خلاق باشید
 • در یک محیط کاری شاد شرکت کنید

بدون تیم خود، نبرد سختی خواهید داشت. آنها باید آماده باشند تا به استراتژی جدید بپرند و آن را عملی کنند. اگر آنها کمتر از مشتاق باشند، استراتژی به راحتی کنار می رود. حضور اعضای کلیدی تیم بازاریابی شما در جلسات برای کمک به ارائه چالش‌ها و شنیدن راهنمایی مستقیم از مشاور بازاریابی می‌تواند به شما کمک کند.

استخدام مشاور بازاریابی برای استارتاپ یا کسب و کار کوچک خود؟

اگر گیر کرده اید و می خواهید بزرگتر شوید اما نمی دانید چه چیز دیگری را امتحان کنید، یک مشاور بازاریابی با تجربه حرکت درستی است. می‌توانید از یک دیدگاه بیرونی یک استراتژی برای کمک به گرفتن مشکلات و ضعف‌هایی که ممکن است نادیده گرفته‌اید، دریافت کنید. این استراتژی به روشن شدن مسیر بازاریابی شما کمک می کند و تیم شما را در همان جهت حرکت می دهد.

انتهای مطلب/ منبع