مشاوران تجاری به‌عنوان مشاوران حرفه‌ای برای کمک به شرکت‌ها در دستیابی به اهداف خود یا ساده‌سازی عملیات درزمینهٔ خاصی از تجارت مانند فروش، فناوری اطلاعات، امور مالی، بازاریابی، مدیریت زنجیره تأمین، منابع انسانی، عملیات، مهندسی و امنیت عمل می‌کنند.

نقش مشاور ممکن است شامل کار با مدیران عالی برای انجام موارد زیر باشد:

  • افزایش فروش و درآمد
  • تسهیل یادگیری سیستم‌ها، ابزارها و فرآیندهای جدید
  • بهبود عملکرد کارکنان
  • ایجاد برنامه‌های تجاری
  • بهبود کارایی سازمان
  • اعمال تغییرات سازمانی که ممکن است شامل استخدام و اخراج کارکنان باشد
  • انجام یا آماده‌سازی برای ممیزی
  • بهبود خدمات به مشتریان و رضایت مشتری
  • تقویت روحیه کارکنان

حقوق مشاوران تجاری بسته به عواملی مانند تحصیلات، تجربه، نوع مشاوره و صنعت می‌تواند به میزان قابل‌توجهی متفاوت باشد. PayScale متوسط ​​حقوق پایه سالانه مشاوران تجاری را بیش از ۷۵۰۰۰ دلار تخمین می‌زند. مشاوره تجاری نیاز به دانش و آموزش گسترده دارد. این متخصصان معمولاً باید در حل مسئله، تحقیق، تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، مدیریت پروژه و اجرای استراتژی مهارت داشته باشند. در اینجا ۱۰ نکته برای ایجاد شغل مشاوره کسب‌وکار آورده شده است.

تصمیم بگیرید که چه نوع مشاور تجاری می‌خواهید باشید

یک منطقه تخصصی را انتخاب کنید که با مهارت‌ها، علایق و شخصیت شما مطابقت داشته باشد. به‌عنوان‌مثال، اگر از کار با مردم لذت می‌برید، ممکن است یادگیری خود را بیشتر به سمت فروش، بازاریابی یا مشاوره منابع انسانی سوق دهید. اگر کار مستقل و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها را ترجیح می‌دهید، می‌توانید به امور مالی یا مشاوره فناوری اطلاعات مراجعه کنید.

کسب مدرک لیسانس

مدرک لیسانس در حوزه‌ی مدیریت کسب‌وکار، بازاریابی، اقتصاد، مهندسی و یا یک منطقه مشابه، موردنیاز و حداقلی برای تبدیل‌شدن به یک مشاور کسب‌وکار است. شرکت‌های مشاوره تجاری برتر معمولاً به مدرک کارشناسی ارشد نیاز دارند.

گذراندن دوره‌های آنلاین

اگر از قبل لیسانس دارید، ممکن است با گذراندن دوره‌های آنلاین مربوط به حوزه تخصصی موردنظر خود، تحصیلات خود را افزایش دهید. بسیاری از کالج‌ها برنامه‌های گواهی آنلاین و برنامه‌های کارشناسی ارشد آنلاین در حوزه مدیریت کسب‌وکار را ارائه می‌دهند. همچنین می‌توانید دوره‌های تجاری را از ارائه‌دهنده آموزش عمومی آنلاین مانند Coursera یا Udemy بگذرانید.

دریافت گواهینامه

راه دیگر برای توسعه و نشان دادن تخصص خود در مشاوره کسب‌وکار، اخذ گواهینامه از یک انجمن صنعتی است.

ابزارهای صنعت را بیاموزید

اکثر شرکت‌ها از فناوری پیچیده‌ای استفاده می‌کنند – مانند Oracle’s PeopleSoft، یک نرم‌افزار برنامه‌ریزی منابع سازمانی و Salesforce، یک نرم‌افزار مدیریت ارتباط با مشتری – و مشاوران تجاری باید نحوه استفاده از این ابزارها را بدانند. می‌توانید آموزش‌های آنلاین بسیاری از این برنامه‌ها را در وب‌سایت شرکت نرم‌افزار و در سیستم‌عامل‌هایی مانند YouTube و LinkedIn Learning پیدا کنید.

تجربه عملی داشته باشید

این امر به داشتن تجربه مرتبط در صنعت قبل از انتقال به مشاوره کمک می‌کند. اگر در حال حاضر مشغول به کار هستید اما هنوز مشاور نیستید، داوطلب شوید تا پروژه‌های اضافی را انجام دهید که می‌تواند شمارا درزمینهٔ های تجاری خاصی قرار دهد. همچنین می‌توانید رزومه مشاوره خود را با ارائه خدمات مشاوره‌ای غیرانتفاعی شروع کنید.

مهارت‌های ارائه خود را تقویت کنید

صرف‌نظر از اینکه چه نوع مشاور تجاری هستید، احتمالاً باید مهارت ارائه خود را تقویت کنید. ویدئوهای مجریان ماهر را تماشا کنید، در حضور دوستان و خانواده صحبت کنید، پاورپوینت و اسلاید نگار Google را آموزش دهید و نحوه جذب مخاطبین خود را بیاموزید.

به گروه‌های صنعتی بپیوندید

به دنبال گروه‌های رسانه‌های اجتماعی مرتبط با صنعت باشید تا در سایت‌هایی مانند LinkedIn بپیوندید و با ارسال مطالب خود و اظهارنظر در مورد پست‌های دیگران فعال باشید. همچنین می‌توانید به گروه‌های تجاری بپیوندید که به‌طور منظم در منطقه شما ملاقات می‌کنند. اتاق بازرگانی محلی شما باید بتواند شمارا در مسیر درست راهنمایی کند.

تشکیل یک شبکه حرفه‌ای

شروع به ایجاد شبکه‌ای از ارتباطات تجاری و صنعتی که می‌تواند به شما دریافتن مشتریان جدید و فرصت‌هایی برای توسعه حرفه‌ای کمک کند، بسیار مهم است. کنفرانس‌ها و سمینارها می‌توانند مکان‌های مناسبی برای ارتباط با سایر مشاوران تجاری و متخصصان مدیریت باشند.

رهبر اندیشه صنعت شوید

رهبران فکری متخصصان قابل‌توجهی در یک صنعت خاص هستند. بسیاری وبلاگ‌های خود را اداره می‌کنند و به‌طور فعال در LinkedIn و Twitter پست می‌گذارند. شما می‌توانید با دنبال کردن مشاوران تجاری در این سایت‌ها، مشارکت در بحث‌های مجازی و به اشتراک‌گذاری منابع، حضور آنلاین خود را ایجاد کنید.

انتهای مطلب/