کسب و کار در مسیر صحیح و اساسی ...

مشاوران کسب و کار بدون داشتن دانش گسترده و سال ها تجربه تبدیل به یکی نمی شوند. با این حال، برخی هستند که در به دست آوردن فرصت ها موفق تر از دیگران هستند. این به خاطر سابقه کاری آنها نیست، بلکه به دلیل ویژگی های آنها است. ویژگی های خاصی وجود دارد که مشاور کسب و کار موفق را از یک مشاور معمولی متمایز می کند. اگر به طور طبیعی آنها را ندارید، می توانید آنها را از طریق آموزش و تلاش آگاهانه به دست آورید.

۱.صداقت

صداقت در مشاوره فراتر از اصل آشکار «دروغ نگو» است. بیشتر در مورد عقب نماندن با مشتری است. ما دیده‌ایم که مشاوران کسب ‌و کار در مورد آنچه که می‌بینند با مشتریان خود صحبت نمی‌کنند، زیرا این موضوع به نفع شخصی آنها نیست. وقتی با یک مشتری کار می کنید، او و شرکتش در اولویت هستند.

در حالی که این حقیقت دارد که مشتریان جذب کسانی می شوند که دارای اعتبار چشمگیر هستند، اما این بدان معنا نیست که شما باید در مورد دستاوردهای خود دروغ بگویید یا آنها را به سمت خود بکشید. اغراق در تجارب و مهارت‌های کاری‌تان ممکن است شما را به مشتری تبدیل کند، اما شما را در موقعیتی قرار می‌دهد که صلاحیت برخورد با آن را نداشته باشید یا در حین یادگیری زمان بیشتری را صرف کنید و باعث ایجاد مشکلاتی برای مشتری شما شده و به اعتبار شما آسیب می‌رساند. در مورد توانایی های خود صادق باشید  و مشتریان مناسب را پیدا خواهید کرد که برای شما مناسب است.

۲. مهارت های ارتباطی خوب

مهارت های ارتباط کلامی و نوشتاری خوب برای موفقیت یک مشاور مهم است. آنها باید بتوانند نیازهای مشتریان خود را درک کنند و بتوانند به طور موثر افکار و نظرات خود را به اشتراک بگذارند. داشتن دانش پیچیده از شرکت و صنعتی که با آن کار می کنید، توانایی شما را در برقراری ارتباط با مشتریانتان افزایش می دهد.

۳. دانش کافی

یکی از دلایل اصلی که مشتریان به شما مراجعه می‌کنند تخصص شماست، که آنها انتظار دارند بیشتر از آن چیزی باشد که هر شخصی در داخل دارد. به دلیل محدودیت‌های زمانی، آنها برای عیب‌یابی مشکلات از شما کمک می‌گیرند و زمانی برای یادگیری در مورد آن ندارند. دانش ما باید به اندازه کافی گسترده باشد تا بدانیم چه سوالاتی بپرسیم، کجا برای یافتن راه حل تحقیق کنیم و چه زمانی مشاوران دیگر را درگیر کنیم.

اگر به نقطه‌ای رسیدید که گیر کرده‌اید و فکر نمی‌کنید بهترین گزینه برای حل این مشکل هستید، در شبکه خود مخاطبینی داشته باشید که می‌توانید برای کمک و مشاوره با آنها تماس بگیرید. دانش شما نیز باید به روز باشد. می توانید از طریق مجلات، آموزش و شبکه سازی با دیگر متخصصان این صنعت به روز باشید. تخصص و نقطه عطف خود را بشناسید.

۴. شهرت

شهرت یک مشاور بسیار مهم است. آنها باید مراقب باشند که آن را بالاتر از هر چیز دیگری حفظ کنند زیرا تعمیر یک آسیب دیده بسیار سخت تر است. اگر با موقعیتی مواجه شدید که می تواند به شما آسیب برساند، آن را ترک کنید.

۵. تحلیلی

مردم کاملاً به مشاورانی که راه‌حل‌هایی را از هوا می‌سازند اعتماد ندارند. حتی اگر به توانایی های خود اطمینان دارید، باید زمان صرف برنامه ریزی و تحقیق کنید. توانایی حل مشکلات بر اساس حقایق و تحقیقات محکم به شما کمک می کند تا تصمیمات درستی بگیرید. تجربه نیز بسیار سنگین است و اگر مقدار زیادی از آن را داشته باشید، می تواند یک دارایی عالی در تصمیم گیری های کسب و کار هم برای شما و هم برای مشتری شما باشد.

۶. انعطاف پذیر

از آنجایی که یک مشاور یا فریلنسر یک کارفرما ندارد، باید انعطاف پذیر باشد تا بتواند به نیازهای چندین مشتری در سراسر جهان پاسخ دهد. آنها باید با شرایط و خواسته های مختلف سازگار شوند. مشتریان در مکان های مختلف و از شرکت های مختلف ارزش ها، اولویت ها و نگرش های متفاوتی دارند. مشاوران باید مهارت های مردم مداری داشته باشند که به آنها اجازه دهد نیازهای مشتریان خود را درک کنند و به آنها خدمت کنند.

۷. اجتماعی

اگر شما آن شخصی هستید که بدون قصد دوستی با کسی وارد دفتر می شوید، فقط کار کنید، حقوق خود را بگیرید و به خانه بروید  این شغل برای شما مناسب نیست. مشاوره نیاز به مهارت های مردمی دارد. شما باید حس شوخ طبعی و اعتماد به نفسی داشته باشید که باعث شود مردم بخواهند در اطراف شما باشند و به راحتی به شما اعتماد کنند. توانایی راحت کردن مشتریانتان به شما این امکان را می دهد که از آنها اطلاعات بگیرید و به شما کمک می کند موقعیت آنها را بهتر درک کنید. زمانی که می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید و مشاور باشید، داشتن اعتماد به نفس یک پیش‌نیاز است.

۸. حرفه ای بودن

برای مشاوران بسیار مهم است که رابطه حرفه ای با مشتریان خود حفظ کنند. برای آنها می تواند آسان باشد که از نگرش کارمندی که با مشتریان خوشایند نیست عقب نشینی کنند. اگر به عنوان یک بازیکن تیمی کار کنید و با هم همکاری کنید، روند کار روان و ارتباط شفاف خواهد بود. با یادگیری از سایر اعضای تیم به یک عضو خوب تیم تبدیل شوید و واقعاً برای تخصص و اطلاعات آنها ارزش قائل شوید.

انتهای مطلب/ منبع