کسب و کار در مسیر صحیح و اساسی ...

وقتی صحبت از موفقیت یک شرکت می شود، در اهمیت داشتن یک تصویر برند قوی شکی وجود ندارد. با افزایش پیشرفت‌های تکنولوژیکی و افزایش استفاده از رسانه‌های اجتماعی در دنیای کسب و کار، حفظ ارتباط برند مهم‌تر از همیشه است. بسیاری از اوقات، برندها برای همگام شدن با این دنیای در حال تغییر، نیاز به به روز رسانی های جزئی یا حتی تغییرات کامل دارند. اصطلاح “Rebranding”  اغلب برای این فرآیند استفاده می شود، اما در بسیاری از موارد “بازسازی نام کسب و کار” دقیق تر است. اکنون احتمالاً از خود می‌پرسید که این دو تا چه حد می‌توانند واقعاً متفاوت باشند، بنابراین ما شما را تحت پوشش قرار داده‌ایم:

تازه سازی برند

در بسیاری از موارد، تجدید نام کسب و کار بر تغییرات بصری متمرکز است. در حالی که پایه و اساس نام برند ثابت می ماند، ارائه بصری پیشرفت های سریع و مدرن ارائه می شود. این امر مستلزم آن است که شرکت به جای ایجاد یک برند از ابتدا، فقط یک مرحله از فرآیند برندسازی را دوباره کار کند. تازه کردن برند برای برندی ایده آل است که از قبل استراتژی، داستان و فلسفه نام کسب و کار محکمی دارد.

در تجدید برند، ایده پیام‌رسانی برند اصلی یک شرکت معمولاً کاملاً ثابت است. از آنجایی که حضور طولانی مدت شرکت در بازار قبلاً ارزش ویژه برند را ایجاد کرده است، مهم است که به روز رسانی بر اعتبار موجود برند و افزایش ارزش ویژه برند که در حال حاضر وجود دارد، انجام شود. چه از طریق یک لوگوی کمی تغییر یافته یا یک فونت جدید، تقریباً مانند تغییر ظاهری کوچک به نام کسب و کار خود است. تجدید نام برند می تواند به اشکال مختلف باشد:

لوگو کمی تغییر یافته است

پلتفرم ارتباطی جدید Slack اخیراً به‌روزرسانی نام برند خود را داشته است که بحث‌های زیادی را در دنیای تبلیغات ایجاد کرده است. در حالی که برخی آن را دوست دارند و برخی از آن متنفرند، این تازه سازی برند بی توجه نبود. با خداحافظی با “هشتگ” رایج و بیش از حد استفاده شده، تصمیم گرفت که لوگوی آنها دیگر منحصر به برند آنها نباشد. در عوض، آنها لوگوی جدید خود را طوری طراحی کردند که از حباب های مکالمه تقلید کند تا نشان دهند برنامه آنها واقعاً برای چه چیزی است.

فونت های جدید

تقریباً مانند مورد گوگل، حتی یک تغییر جزئی در فونت می تواند برای تازه کردن نام کسب و کار مفید باشد. اگرچه ممکن است بسیاری از شما حتی متوجه این تغییر فونت نشده باشید، این بهبود برند نمونه کاملی است از این که چگونه برندها تصویر خود را به روز می کنند تا با زمان همگام شوند و به برند خود ظاهر مدرن تری ببخشند.

پالت رنگی جدید

اینستاگرام نه تنها لوگوی خود را به طور کامل تغییر داد، بلکه حتی پالت رنگ خود را نیز تغییر داد. آنها به جای اینکه به ظاهر قدیمی تر خود بچسبند، تصمیم گرفتند از رنگ های روشن تر و پررنگ تر استفاده کنند. اکنون مطمئناً در فروشگاه برنامه ظاهر می شود.

تغییر نام کسب و کار

در حالی که تجدید برند هویت و استراتژی اصلی برند شرکت را دست نخورده نگه می‌دارد، تغییر نام کسب و کار به برند اجازه می‌دهد هویت فعلی خود را از بین ببرد و با یک صفحه جدید شروع کند. برندسازی مجدد یک استراتژی عالی برای شرکت هایی است که احساس می کنند استراتژی برندشان نامشخص یا ناکارآمد است. از آنجایی که این یک تغییر از بالا به پایین است، این رویکرد شامل ایجاد یک استراتژی برند جدید، تعریف مجدد ماموریت، ایجاد مجدد داستان برند، و کار مجدد در موقعیت و ارزش های برند برای مطابقت با مجموعه ای جدید و واضح از اهداف است. تغییر نام برند به شما این قدرت را می دهد که از ابتدا شروع کنید و دوباره با یک چشم انداز بازتعریف شده برای آینده، فرآیند برندسازی را طی کنید.

شرکتی که مایل به تغییر نام کسب و کار است، اساساً به این معنی است که به دنبال تغییر تصویر و تصور برند خود در بازار است.  اگرچه ممکن است برخی از جنبه‌های هویت برند قدیمی را حفظ کند، اما در بیشتر موارد، برند در مسیر جدیدی حرکت خواهد کرد. در بسیاری از موارد، زمانی که استراتژی برند یک شرکت دیگر برای بازار فعلی آن قابل اجرا نباشد، تغییر نام برند راه حل خوبی است. چه بازار هدف فعلی آن در حال تحول باشد و چه دیگر مخاطب عملی نباشد، برند مجدد به شرکت اجازه می دهد تا استراتژی برند خود را تغییر دهد تا با روندهای جدید در بازار همگام شود.

از آنجایی که برندسازی مجدد نیاز به شروع از صفر دارد، باید با ملاحظه و عمدی به آن نزدیک شد. یک شرکت تنها زمانی باید برندسازی مجدد را آغاز کند که استراتژی برند جدید از ابتدا تا انتها به دقت برنامه ریزی شده باشد. تغییر نام برند به جای راه حل کوتاه مدت باید یک استراتژی بلند مدت ایجاد کند.

تغییر نام کسب و کار واکنشی

در تغییر نام برند واکنشی، یک شرکت  به موقعیت فوری‌تری واکنش نشان می‌دهد که در آن می‌تواند از برندسازی مجدد منتفع شود. این نوع تغییر برند بیشتر یک پاسخ است تا یک ابتکار. یک تغییر نام کسب و کار واکنشی به احتمال زیاد زمانی رخ می دهد که:

  • شما به دنبال مبارزه با تبلیغات بد یا تصویر منفی برند هستید
  • شرکت شما در حال خریداری یا ادغام با دیگری است
  • رقابت شما مزیت قوی در بازار شما به دست آورده است
  • نام کسب و کار شما برخی از قوانین مربوط به علائم برند یا حق چاپ را نقض می کند

تغییر نام کسب و کار فعال

هنگامی که یک شرکت در حال آماده شدن برای تغییرات آتی در بازار یا درون خود شرکت است، به عنوان یک تغییر نام برند فعال در نظر گرفته می شود. این نوع تغییر برند زمانی اتفاق می‌افتد که یک شرکت در حال پیش‌بینی تغییرات در بازار یا کسب ‌و کار است و هدف آن تامین این تغییرات است. یک تغییر نام برند فعال یک تصمیم استراتژیک برای هدایت شرکت شما در مسیری جدید است. یک تغییر نام کسب و کار فعال به احتمال زیاد زمانی اتفاق می افتد که:

  • استراتژی برند شما با مخاطب هدف شما کار نمی کند
  • شما به دنبال دستیابی به مخاطبان متفاوت یا گسترش به بازارهای گسترده تر هستید
  • نام برند شما دیگر در بازار قابل دوام نیست
  • شما می خواهید محصولات یا خدمات شرکت خود را گسترش دهید
  • هویت برند شما با استراتژی برند شما منسجم نیست
  • داستان و فلسفه برند شما یا وجود ندارد یا بی اثر است

مک دونالد

برای سال‌ها، مک‌دونالدز با درک برندی دست و پنجه نرم می‌کرد که بهترین نبود. مک دونالد با داشتن شهرت بدنام به عنوان یک گزینه غذایی ناسالم با خدمات ضعیف به مشتریان، از آن زمان در تلاش است تا این تصور از برند را تغییر دهد. با گزینه‌های منوی سالم‌تر و تعهد جدید به منابع پایدار، این شرکت همچنان در تلاش است تا خود را به عنوان یک گزینه فست‌فود «معتمد و محترم» برای خانواده‌ها قرار دهد.

اپل

اگر به شما بگوییم که شرکتی که برای ارائه طیف وسیعی از محصولات تکنولوژیکی شناخته شده بود، زمانی به رایانه محدود می شد، چه؟ تغییر نام برند اپل نمونه بسیار خوبی از شرکتی است که تحت یک تغییر نام برند فعال قرار گرفت تا نام کسب و کار خود را گسترش دهد تا فقط با یک محصول شناخته شود. در حالی که قبلاً با نام «رایانه اپل» محدود می شد، تغییر نام شرکت این امکان را داد که به رهبر فناوری مدرن و آینده نگر تبدیل شود که امروز آن را می شناسیم.

جمع بندی

با چنین بازاری که به سرعت در حال توسعه است، اطمینان از به روز بودن برند شما برای موفقیت طولانی مدت ضروری است. چه به دنبال تکمیل یک به‌روزرسانی ساده برند یا یک تغییر برند پیچیده‌تر باشید، باید تغییراتی برای ارتقای برند خود ایجاد کنید.

انتهای مطلب/ منبع